Két hónappal később történhetett a pompeji vulkánkitörés

 

Egy nemrégiben felfedezett falfirkából arra következtetnek olasz kutatók, hogy az eddig feltételezettnél két hónappal később – nem augusztusban, hanem októberben – történhetett az a vulkánkitörés, amely 79-ben elpusztította és maga alá temette a virágzó ókori itáliai várost, Pompejit.

A romváros feltárás alatt álló részében, az úgynevezett V. régióban találtak egy szénnel írt feliratot, amelynek keltezése a november előtti 16. nap, a jelenlegi naptár szerint október 17. A Vezúv kitörésekor a felirat egyhetes lehetett, amiből arra lehet következtetni, hogy Pompeji pusztulásának dátuma az eddig hitt augusztus 24. helyett valójában október 24. – közölte Massimo Osanna, a pompeji régészeti park igazgatója.

 

Bár a falfirka nem tartalmaz évszámot, a régészek szerint a sérülékeny és múlékony felirat nem maradhatott fenn sokáig, csak úgy, hogy közvetlenül a vulkánkitörés előtt keletkezett, ezért valószínű, hogy Pompeji Krisztus után 79-ben október 24-én pusztult el.

Ifjabb Plinius római író egy levele alapján a történettudomány eddig 79. augusztus 24-két tartotta számon Pompeji pusztulásának napjaként. Plinius eredeti levele nem maradt fenn, ezért nem kizárt, hogy egy átmásolás során az egyik iratmásoló elvétette a hónapot.

A dátumot illetően eddig is léteztek kételyek, például azért, mert a vulkáni hamu alatt gránátalmát és más, ősszel érő bogyósgyümölcsöket találtak, továbbá parázstartót, ami arra utalt, hogy ősszel történhetett a katasztrófa. A legújabb lelet megerősíti, pontos dátumhoz köthetővé teszi ezt a feltevést.

Alberto Bonisoli olasz kulturális miniszter rendkívüli felfedezésnek nevezte a felirat megtalálását, hozzátette, emiatt talán át kell írni a történelemkönyveket.

A pompeji V. körzet felásása nagy erőkkel folyik, és a feltárás már rövid idő alatt számos szenzációs leletet eredményezett.

A címlapfotó illusztráció.