Múzeumok éjszakája: történeti kiállítás, kalandtúra és táncház Szekszárdon

 

Várostörténeti kiállítás, zseblámpás kalandtúra, szerb táncház és tárlatvezetések várják a közönséget a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum helyszínein a múzeumok éjszakáján, és megemlékeznek a 70 éve, Szekszárdon született Baka István költőről is.

Június 23-án a múzeum mind a négy kiállítóhelyén lesznek programok: a Szent István téri épületben Szekszárd egy eddig kevéssé bemutatott időszakáról, a két világháború közti korról nyílik időszaki kiállítás – mondta Ódor János Gábor, a múzeum igazgatója az MTI-nek. A közgyűjteményben idén sem marad el a zseblámpás kalandtúra, amellyel az épület padlását, restaurátor műhelyét fedezhetik fel az érdeklődők – tette hozzá. A Vármegyeházán többek között a sárközi és koszovói szerb hímzésről rendezett kiállítást mutatja be tárlatvezetéssel az intézmény, a sárközi tájegység hímzésről az őcsényi Szűcs Sándorné kézműves foglalkozást tart, a medinai Dukátok Szerb Néptánccsoport pedig táncházat rendez.

Látogatók a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum új látványraktárában a Múzeumok éjszakáján (MTI Fotó: Sóki Tamás)

Látogatók a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum új látványraktárában a Múzeumok éjszakáján (MTI Fotó: Sóki Tamás)

A Babits Mihály Emlékházban Baka István egykori szekszárdi barátai emlékeznek a költőre, az Irodalom Házában pedig Bakáról, illetve Mészöly Miklósról készült portréfilmeket vetítenek. A programokba idén bekapcsolódik a Tolna Megyei Levéltár; Várady Zoltán igazgató elmondta: tragikus sorsú árpád házi uralkodókról, illetve Szekszárd múltjából származó, kevéssé ismert tervrajzokról tartanak előadást a közgyűjtemény munkatársai, és bemutatják a második világháború után Tolna megyei kastélyokból a levéltárba került értékes könyvritkaságokat.

Levéltári sétákat is indítanak, amikor megmutatják azokat a raktárakat is, amelyek valamikor a vármegyeháza börtönhelyiségei voltak. Az alkalomból nyitva lesz a levéltár négy kamarakiállítása, amelyek többek között az egyházi iskolák államosításáról, az 1848/49-ess szabadságharc Tolna megyei eseményeiről szólnak.