Nem közelednek a brit és az Európai Uniós álláspontok

 

A jelek szerint a hétfői luxemburgi találkozón nem közeledtek a brit és az EU-s álláspontok a brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) kapcsolatban – mondta Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense az M1 kedd reggeli műsorában.

A szakértő emlékeztetett: a Brexit feltételrendszeréről a kilépés jelenleg érvényes október 31-i határnapjáig kellene megállapodni. Az átdolgozott megállapodásra az október közepi EU-csúcson a tagállamoknak is rá kellene bólintaniuk, majd a hónap végéig a brit parlamentnek is el kellene fogadnia ahhoz, hogy a kilépés életbe lépjen.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit kormányfő a luxemburgi találkozón (Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)

Ha ez nem történik meg, újból előkerül a brit parlament által háromszor már elutasított megállapodás – jegyezte meg, hozzátéve, a már többször elutasított megállapodást szinte biztos, hogy nem fogadja el az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt, így a többségi támogatást a munkáspárti, illetve a konzervatív képviselőknek kellene biztosítaniuk.

Gálik Zoltán rámutatott: a megállapodás esetleg még azzal egészülne ki, hogy a Brexit úgynevezett átmeneti megoldással valósuljon meg, vagyis hogy 2022 végéig Nagy-Britannia piaci szabályozás tekintetében az Európai Unió része maradna.

Ami biztos, hogy a brit parlamentben jelenleg többséget szereztek azok a kilépéspártiak, akik megállapodás nélkül nem akarnak Brexitet, ennek fényében a parlament el is fogadott egy törvényt, miszerint megállapodás nélkül a szigetország nem léphet ki az Európai Unióból – magyarázta a szakértő.