Indul az amerikai elnökválasztáson a Starbucks volt elnök-vezérigazgatója

 

Független jelöltként indulna a 2020-as amerikai elnökválasztáson Howard Schultz, a Starbucks kávéházlánc volt elnök-vezérigazgatója.

„Nagyon komolyan gondolkodom azon, hogy indulok az elnökségért” – jelentette ki Schultz a CBS televízió 60 perc című heti magazinműsorának vasárnap esti adásában. Schultz arról beszélt, hogy „a kétpártrendszeren kívül, centrista függetlenként” indul majd az elnökségért folyatott versenyen.

Mondatát nem feltételes módban, hanem jövő időben fogalmazta meg, ebből elemzők azt szűrték le, hogy Schultz már nemcsak fontolgatja, hanem el is döntötte az indulását.

Donald Trump republikánus párti elnökjelölt nyerte az elnökválasztást az egyik legfontosabb csatatér államnak számító Floridában, ahol 2008-ban és 2012-ben egyaránt a demokrata jelölt gyűjtötte be a legtöbb voksot. (MTI/AP/The Brattleboro Reformer/Kristopher Radder)

(Fotó: MTI/AP/The Brattleboro Reformer/Kristopher Radder)

A 65 éves Schultz a műsorban úgy jellemezte önmagát: „egész életében demokrata párti” volt, ám sem a demokratákkal, sem a republikánusokkal nem ért egyet, mert szerinte egyik párt sem a népet szolgálja. „Súlyos időket élünk” – fogalmazott, és azt állította, hogy nemcsak a jelenlegi elnök nem alkalmas a feladatára, hanem mindkét párt – az emberek szolgálata helyett – politikai bosszúkkal foglalkozik minden egyes nap.

Arra az újságírói kérdésre, hogy indulásával vajon nem vesz-e el szavazatokat a demokrata párti elnökjelölttől, Schultz nem adott választ. „Én azt akarom, hogy a győztes az amerikai nép legyen. Amerika győzelmét akarom látni” – mondta, leszögezve, hogy számára nem fontos, hogy a leendő elnök republikánus, demokrata párti, libertárius vagy éppenséggel független lesz.

Howard Schultz korábban a The New York Times amerikai napilapnak is interjút adott, amelyben szintén azt állította, hogy az amerikai pártrendszer tönkrement, a pártok nem a nép érdekeit tartják szem előtt. Idézte a Gallup közvélemény-kutató intézet egyik minapi felmérését, amely szerint a megkérdezettek 42 százaléka politikailag függetlennek tartja magát.

Esetleges indulását a Demokrata Párt berkeiben ellenérzéssel fogadták, feltételezve, hogy a demokrata párti elnökjelölttől vesz majd el szavazatokat és ezzel hozzájárulhat Donald Trump második elnökválasztási győzelméhez. Vasárnapi számában a The New York Times megszólaltatta a párt Washington állami elnöknőjét, Tina Podlodowskit, aki azt üzente Schultznak: egyet tehet, ne induljon.

Kamala Harris azt ígéri, becsület és igazmondó elnök lesz

Becsületes és igazmondó elnök lesz – ígérte Kamala Harris szenátor, a Demokrata Párt egyik elnökjelölt-aspiránsa vasárnap a kaliforniai Oaklandben tartott nagygyűlésen, amellyel hivatalosan is megkezdte 2020-as kampányát.

„Azért vagyunk itt, mert a mi amerikai álmunkat és amerikai demokráciánkat korábban soha nem látott támadások érik, és azért vagyunk itt, mert muszáj válaszolnunk egy alapvető kérdésre: kik is vagyunk mi, amerikaiak? Válaszoljuk meg, a külvilágnak is: mi jobbak vagyunk annál, mint ami most van!” – fogalmazott az ujjongó nagygyűlésen a szenátor.

A kaliforniai politikus a progresszív ügyek szószólójaként és olyan harcosként mutatta be magát, mint aki képes megküzdeni Donald Trump jelenlegi elnökkel. Elnökjelöltségért folytatott kampányát is úgy írta le, mint a szerinte Donald Trump kormányzása miatti társadalmi megosztottság ellenszerét, bár Donald Trump nevét egyszer sem ejtette ki.

A Trump-kormányzat által szorgalmazott déli határfal megépítését „középkori ötletnek” nevezte, az illegális migráns szülők és gyermekeik átmeneti szétválasztását „emberi jogi túlkapásnak” minősítette, idegengyűlölő retorikát vélt felfedezni az elnök egyes megnyilvánulásaiban. Éles támadást intézett a jelenlegi elnök demokraták által vélelmezett oroszbarát politikáját, és bár nem nevezte meg sem az elnököt, sem Oroszországot, kijelentette: „olyan időket élünk, amikor idegen hatalmak számítógépes vírusként fertőzik a Fehér Házat”.

Harris azt hangoztatta: olyan elnök kíván lenni, aki „a népből, a nép által, a népért” dolgozik majd. Ez a megfogalmazás Abraham Lincoln elnöktől származik, aki az amerikai polgárháború idején a pennsylvaniai Gettysburgben 1863-ban elmondott híres szónoklatában fogalmazott így. Kamala Harris nem említette, hogy Lincolntól idézett.

Beszédét több televízió – például a CNN és az MSNBC – élőben közvetítette.