Izraeli-palesztin válság: Trump támogatja a kétállami megoldást

 

Az amerikai elnök szerdán kijelentette, hogy támogatja az Izrael és a majdani palesztin állam együttes létezését biztosító kétállami megoldást a palesztin-izraeli konfliktus rendezésére – ez az eddigi legvilágosabb jelzés a Trump-kormányzattól arra vonatkozóan, hogy támogatja a kétállami megoldást.

Az amerikai elnök Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel az ENSZ-ben tartott találkozóján kijelentette: „úgy vélem, a kétállami megoldás működik a legjobban”. Trump azt mondta, nagy álma, hogy még az első mandátuma idején megoldást találjanak a konfliktusra. Hozzátette, hogy a következő két-három hónapban nyilvánosságra hozzák az új amerikai béketervet. Trump úgy fogalmazott, hogy Izraelnek kell valami jót tennie a másik félnek, anélkül, hogy részletezte volna mire is gondolt.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (b) és Donald Trump amerikai elnök kezet fog a kétoldalú megbeszélésük kezdetén az ENSZ-közgyűlés 73. ülésszaka alatt a világszervezet New York-i székházában 2018. szeptember 26-án (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (b) és Donald Trump amerikai elnök kezet fog a kétoldalú megbeszélésük kezdetén az ENSZ-közgyűlés 73. ülésszaka alatt a világszervezet New York-i székházában 2018. szeptember 26-án (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

Újságírói kérdésre felelve Trump azt mondta: „Mit kell feladnia Izraelnek az amerikai nagykövetség áthelyezéséért Jeruzsálembe? Talán a legnagyobb tétet vettem le a játékasztalról. Annyira nyilvánvaló, hogy valamit tennünk kell, tisztességes alkut kötnünk. A megállapodásoknak mindkét félre nézve kedvezőeknek kell lenniük … Izrael kapta az első tétet, s ez egy nagy dolog”. Úgy vélekedett, a palesztinok biztosan visszafognak térni a tárgyalóasztalhoz. Korábban Trump úgy fogalmazott, hogy akkor támogatná a rendezésnek ezt a módját, ha mindkét fél megállapodna ebben.

Trump kijelentései ellentétesek kormánya tetteivel?

Husam Zomlot, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet washingtoni nagykövete Trump kijelentéseit úgy értékelte, hogy azok ellentétesek az amerikai kormány „pusztító” cselekedeteivel. „Az amerikaiak szavai szemben állnak cselekedeteikkel, s ez utóbbiak világosan tönkre teszik a kétállami megoldás kilátásait” – tette hozzá a diplomata. Az amerikai kormány szeptember 10-én jelentette be, hogy bezáratja a palesztinok washingtoni diplomáciai képviseletét. A palesztin vezetés régóta kifogásolja Trump által az „évszázad alkujának” nevezett izraeli-palesztin békejavaslatot, amelynek a részletei egyelőre nem ismertek. A viszonyt tovább rontotta, hogy Washington elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának.

Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke (Fotó: MTI/AP pool/Michel Euler)

Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke (Fotó: MTI/AP pool/Michel Euler)

Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a leendő palesztin államot Kelet-Jeruzsálem fővárossal Ciszjordánia és a Gázai övezet, valamint az 1967-es arab-izraeli háborúban megszállt területeken alakítaná ki. Trump a BT-ben később mondott beszédében élesen bírálta Iránt és Kínát. Azzal vádolta a pekingi vezetést, hogy be akar avatkozni a novemberi, úgynevezett félidős választásokba, mert a kereskedelemmel kapcsolatos álláspontja miatt nem akarja, hogy az amerikai elnök pártja, a Republikánus Párt nyerjen.

Kína visszautasította Trump vádjait

„Kína próbál beavatkozni a közelgő 2018 novemberi választásba. Az én kormányommal szemben” – jelentette ki Trump az ENSZ Biztonsági Tanács ülésén elnökölve. „Nem akarják, hogy én, illetve mi győzzünk, mert én vagyok az első elnök, aki szembe mer szállni Kínával kereskedelmi kérdésekben, s mi nyerünk a kereskedelemben, nyerünk minden szinten. Nem akarjuk, hogy beavatkozzanak közelgő választásunkba” – fogalmazott Trump. Az amerikai elnök ugyanakkor nem nyújtott semmi bizonyítékot állítása alátámasztására. Kína, amely ellen az Egyesült Államok kereskedelmi háborút folytat, alaptalanként utasította vissza a vádakat.

Vang Ji, kínai külügyminiszter (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

Vang Ji, kínai külügyminiszter (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

Vang Ji kínai külügyminiszter hangsúlyozta: Kína nem avatkozik be, s nem is fog beavatkozni a voksolás folyamatába. Trump ismételten „súlyos következményekre” figyelmeztette azokat az országokat, amelyek nem tartják be az Irán ellen elrendelt amerikai büntetőintézkedéseket. Újfent bírálta a teheráni vezetés nukleáris programjáról kötött többhatalmi megállapodást, amelyből az Egyesült Államok az idén kivonult. Mint mondta, az úgynevezett atomalku folyamatos pénzfolyamot biztosított Teheránnak, és segítette az iszlám köztársaságot abban, hogy káoszt szítson.

Kína, Oroszország és az európai országok a héten terveket jelentettek be az amerikai büntetőintézkedéseket megkerülő új fizetési csatornák létrehozására, hogy ezzel segítsék kereskedelmet Iránnal. Az amerikai elnök szintén elítélte az erőszakot Szíriában. Rámutatott, hogy a „mészárlást Oroszország és Irán segíti elő”.

Kapcsolódó tartalom