Kiadhatják Spanyolországnak a volt katalán elnököt

 

Németország kiadhatja Spanyolországnak Carles Puigdemont volt katalán elnököt, de csak a közpénzekkel kapcsolatos vádak miatt – döntött csütörtökön a schleswig-holsteini felsőbíróság.

Ítéletében a bíróság azt állapította meg, hogy Puigdemontot a lázadás vádja miatt ugyan nem lehet kiadni Spanyolországnak, de miután közpénzek elsikkasztásával is vádolják, azért igen. Az ügyészség közölte: a vádhatóság hamarosan jóváhagyja a katalán politikusra vonatkozó kiadatási kérelmet, nem fellebbeznek ellene.

Lázadás miatt már nem vehetik őrizetbe

Korábban az ügyészség azt is kezdeményezte, hogy szökés veszélye miatt helyezzék ismét kiadatási őrizetbe Puigdemontot, de a bíróság ezt arra hivatkozva elutasította, hogy eddig mindig eleget tett annak, ha a bíróság elrendelte, hogy vegyék őrizetbe.  Puigdemont ügyvédei hangsúlyozzák, hogy a schleswigi bíróság döntése értelmében a korábbi katalán vezetőt Spanyolországban sem lehet majd felelősségre vonni lázadás miatt, mert Németország pusztán ezen vádpont miatt nem adhatná ki Madridnak.

Fellebbezésre készülnek Puigdemont ügyvédei

Fellebbezésre készülnek Carles Puigdemont jogi képviselői a volt katalán elnök kiadatása ellen, amelyet a schleswig-holsteini felsőbíróság hagyott jóvá – derült ki Gonzalo Boye ügyvéd csütörtöki Twitter-bejegyzéséből. A függetlenségi politikus védője ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy a kiadatást a kisebb súlyú, “közpénz hűtlen kezelése” vád miatt látta indokoltnak a német bíróság, nem pedig a lázadás vádja miatt.

„Ez nagy hír!” – reagált Quim Torra jelenlegi katalán elnök, aki szintén ezen az internetes közösségi oldalon kifejtette: a döntés újból bizonyította egy olyan bírósági ügy “félrevezetéseit és hazugságait”, amelynek el sem kellett volna kezdődnie.

Tavasz óta húzódik az ügy

Carles Puigdemontot márciusban vették őrizetbe a német hatóságok, amikor Dániából beutazott Németországba. A volt katalán elnököt a Katalóniában tavaly októberben tartott, a madridi kormány által alkotmányellenesnek tekintett népszavazás miatt körözik a spanyol hatóságok. A népszavazást követően Madrid feloszlatta a katalán regionális parlamentet, és leváltotta a katalán kormányt, de az új választások után ismét függetlenségpárti kormány alakult meg az autonóm tartományban.

A spanyol főügyészség lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt kezdeményezte büntetőeljárás megindítását a volt katalán kormány, valamint a katalán parlament elnökségének tagjai ellen. Puigdemont minden vádat tagad, és több társával Belgiumba menekült a spanyol igazságszolgáltatás elől, amely azonban európai elfogatóparancsot adott ki ellenük.