Ólomszennyezettség miatt marad zárva a Notre-Dame előtti tér

 

A levegőben szálló ólompor miatt továbbra is lezárva tartják a Notre-Dame székesegyház előtti teret a párizsi hatóságok.

Csaknem három hónappal a székesegyházban pusztító tűz után a legújabb vizsgálatok azt mutatták, hogy az eddigi erőfeszítések ellenére még nem sikerült kellőképpen megtisztítani a teret a levegőben szálló ólomportól. A Notre-Dame tetőszerkezetében és a torony borításában sok ólom volt, amely a tűzvészben megolvadt.

a lakásokban már határérték alatt van a levegő ólomtartalma

A hatóságok pénteki közleménye szerint a levegőminták vizsgálata kimutatta, hogy a székesegyház környezetében lévő lakásokban már az egészségügyi határérték alatt van a levegő ólomtartalma. Ám a téren még mindig magasabb értékeket mérnek, ezért folytatják a környezet megtisztítását, és újabb méréseket is végeznek majd.

A Mediapart című francia oknyomozó platform korábban arról adott hírt, hogy a katedrális körüli levegőben szálló ólomporból a törvényes határérték százszorosát mérték, és azzal vádolták a francia hatóságokat, hogy leplezni próbálják a problémát. Az egészségügyi hatóságok azonban hangsúlyozták, hogy tájékoztatásuk teljesen nyitott és átlátható.

Súlyos problémákat okozhat az ólom

Az ólommérgezés súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, egyebek mellett károsíthatja a központi idegrendszert, a vesét, koraszülést és születési rendellenességet okozhat.

A több mint 850 éves gótikus székesegyházban április 15-én a kora esti órákban csaptak fel a lángok, leégett a tetőszerkezet, leomlott a kúp alakú huszártorony. A Párizs szívében, a Cité-szigeten található épület a legjelentősebb európai turistalátványosság, évente 13 millióan keresik fel.