Elmaradt a megállapodás Trump és Kim között

 

Nem jutott megállapodásra Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető csütörtökön, a vietnami Hanoiban folytatott csúcstalálkozó második napján, a tárgyalások ugyanakkor folytatódnak a jövőben a felek között. Az amerikai elnök sajtótájékoztatóján egyebek közt azt mondta: Kim a büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította.

Donald Trump amerikai elnök Hanoiban tartott sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy befejeződött találkozójukon nem jutott megállapodásra Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel sem a nukleáris leszerelésről, sem a Phenjan elleni szankciók kérdéséről. Kijelentette: Kim a büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította.

Donald Trump (Fotó: MTI/EPA/Luong Thai Linh)

Trump hozzátette, Kim biztosította arról, hogy tartózkodnak az atom- és rakétakísérletektől. Az észak-koreai vezető késznek mutatkozott országa egyes nukleáris helyszíneinek feladására, de nem azokéra, amelyeket az amerikaiak akartak. Ezért cserébe pedig az Egyesült Államok nem kívánta feloldani az Észak-Korea ellen meghozott összes büntetőintézkedést, márpedig Phenjan ezt gondolta – fejtette ki.

Éppen ezért Trump – mint elmondta – úgy vélte, jobb felállni a tárgyalóasztaltól megállapodás nélkül, “nem lett volna jó aláírni egy dokumentumot”.

Nagyon szeretné feloldani a szankciókat, mert szeretné, hogy Észak-Korea a felemelkedés útjára lépjen. Phenjannak azonban szerinte ehhez több dologról le kellene mondania.

Trump arról is beszélt, hogy a csúcstalálkozó nem volt minden előrelépés nélküli, hiszen Kim ígéretet tett arra, hogy folytatják az atom- és rakétakísérletek felfüggesztését.

Nem kötelezte el magát

Az amerikai elnök megismételte, hogy a találkozó jó hangulatú volt, és hangoztatta, hogy “nagyon erős a viszonya” Kimmel. Szólt arról is, hogy nem kötelezte el magát egy harmadik amerikai-észak-koreai csúcsértekezlet mellett. Mint mondta, előbb “lássuk meg, hogy mi történik”. Hangoztatta, következő találkozójukat akár “hamarosan is meg lehet tartani, de lehet, hogy sokáig nem lesz”.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Hanoi sajtóértekezletén azt mondta, hogy szerette volna, ha a felek messzebbre jutnak a tárgyalásokon, de Kim nem volt kész erre. A jongbjoni atomreaktor leszerelése nem elegendő az észak-koreai rakéta- és nukleáris program megszüntetéséhez – fejtette ki az amerikai külügyminiszter.

Sarah Sanders, a washingtoni Fehér Ház szóvivője azt mondta, a felek most nem jutottak megállapodásra, de a küldöttségek az atommentesítés kérdésében később összeülnek majd. A két vezető találkozóját a szóvivő ismét nagyon jónak és építő jellegűnek minősítette.

Trump nem akart sietni

Trump és Kim a tervezettnél jóval korábban elhagyta a tárgyalások színhelyéül szolgáló szállodát a vietnami fővárosban. Eredetileg egy közös aláírási ceremóniát is terveztek a munkaebéd után, de erre nem került sor. A tárgyalások során Trump azt mondta, hogy nem kell sietni a megállapodással az észak-koreai atommentesítésről, fontosabb, hogy megfelelő egyezséget érjenek el. Kim Dzsong Un pedig egy újságírói kérdésre válaszolva leszögezte, hogy nem lenne Vietnamban, ha nem volna hajlandó országa nukleáris leszereléséről tárgyalni.

Az AFP francia hírügynökség anyagában úgy fogalmazott, hogy

a felek között nézeteltérés van az atommentesítés fogalmának értelmezésében.

Kim Dzsong Un arra a kérdésre, hogy milyen konkrét lépéseket tesznek ez ügyben, korábban azt mondta, hogy éppen ezt kell megvitatni.

Az amerikai elnök (b) és az észak-koreai vezető a hanoi Metropole szállodában. (fotó: MTI/EPA/VNA)

Konkrét előrelépést vártak

A két vezető tavaly júniusban Szingapúrban, történelmet csinált első találkozójuk megtartásával, de az ott aláírt dokumentum nem tartalmazott igazi konkrétumokat. Most, nyolc hónappal később már konkrét előrelépést vártak a szívélyesnek mondott találkozón.

Az AFP azt is felvetette, hogy Trumpnak azért is válhat sürgőssé távozása Hanoiból, mert egykori ügyvédje, Michael Cohen a képviselőház egyik bizottságának szerdai meghallgatásán azt mondta, hogy Trump hazudott az amerikaiaknak. Egyben rasszistának és csalónak nevezte az elnököt. Úgy vélekedett, hogy körbeudvarolja a fehér fajgyűlölőket, és más országokat “koszfészeknek” nevez. Hozzátette, nem tudja, hogy Trump összejátszott-e oroszokkal, de él a gyanúperrel ezen a téren.

Pompeo: lehetnek újabb találkozók, de egyelőre nem terveznek

Lehetséges, hogy az Egyesült Államok és Észak-Korea vezetői újabb találkozókat tartsanak, de egyelőre nincs terv erről – mondta csütörtökön az amerikai külügyminiszter újságíróknak, miután megállapodás nélkül, a tervezettnél több órával korábban véget ért a Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető közötti hanoi csúcstalálkozó.

„Nem tűztünk ki dátumot” – közölte Mike Pompeo újságírókkal egy Vietnamból a Fülöp-szigetekre tartó repülőgép fedélzetén. „Az az érzésem, hogy ez egy ideig így lesz. Át kell kicsit gondolnunk a dolgokat” – mondta. Fülöp-szigeteki tisztségviselők szerint Pompeo látogatása során várhatóan tárgyal az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek közötti 1951-es kölcsönös védelmi egyezmény felülvizsgálatára vonatkozó javaslatról és a dél-kínai-tengeri területi konfliktusok ügyéről is.

Trump csütörtökön a vietnami Hanoiban tartott sajtóértekezletén jelentette be, hogy nem jutott megállapodásra az észak-koreai vezetővel sem a nukleáris leszerelésről, sem a Phenjan elleni szankciók kérdéséről. A kétnapos csúcstalálkozó a tervezettnél több órával korábban ért véget.

A két vezető előzőleg mintegy két órán át tárgyalt. Trump azt mondta, hogy Kim a büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította. Hozzátette, Kim biztosította arról, hogy tartózkodnak az atom- és rakétakísérletektől. Az észak-koreai vezető késznek mutatkozott országa egyes nukleáris helyszíneinek feladására, de nem azokéra, amelyeket az amerikaiak akartak. Ezért cserébe pedig az Egyesült Államok nem kívánta feloldani az Észak-Korea ellen meghozott összes büntetőintézkedést, márpedig Phenjan ezt gondolta – fejtette ki.

Az amerikai elnök szerint folytatják majd a tárgyalásokat 

Donald Trump amerikai elnök szerint a tárgyalások az észak-koreai vezetővel folytatódni fognak – közölte az elnöki repülőgépen kiadott közleményében Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője. Bejelentette, hogy Donald Trump az elnöki repülőgép fedélzetéről telefonon egyeztetett Abe Sindzo japán kormányfővel és Mun Dzse In dél-koreai elnökkel.

Tájékoztatta őket arról, hogy a tárgyalások folytatódni fognak – fogalmazott Huckabee Sanders, hozzátéve, hogy Trump mintegy 30 percen keresztül egyeztetett a két politikussal. Az amerikai elnököt szokatlan helyről érte dicséret a hanoi tárgyalások megszakításáért. Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője és Susan Rice, Barack Obama kormányzatának nemzetbiztonsági tanácsadója egyaránt méltatta az elnök döntését. „Trump elnök helyesen cselekedett, amikor felállt és nem írt alá egy rossz megállapodást csupán egy közös fotó kedvéért” – fogalmazott Schumer a szenátusban újságíróknak nyilatkozva.

Susan Rice az amerikai közszolgálati rádiónak (NPR) nyilatkozva hangsúlyozta: „Rettenetes hiba lett volna, ha az Egyesült Államok egy valódi és teljes fegyvermentesítésről szóló megállapodás híján beleegyezik a szankciók eltörlésébe”.

A dicséretet hangoztató demokrata párti politikusokhoz csatlakozott Chris Coons, a szenátus külügyi bizottságának demokrata párti tagja is. „Hálás vagyok az elnöknek, hogy nem tette meg azt a veszélyes lépést, amellyel gyengítette volna katonai erőnket egy rossz megállapodással” – nyilatkozta a szenátor újságíróknak.

Nancy Pelosi demokrata párti házelnök szerint “Kim a nagy győztes”, mert két csúcstalálkozót is kivívott magának az amerikai elnökkel. Pelosi ugyanakkor elismerte: helyes lépés volt, hogy Trump felállt a tárgyalóasztaltól.

Kína a párbeszéd folytatását szorgalmazza 

Az Észak-Korea legfőbb szövetségesének számító Kína a párbeszéd folytatására biztatta csütörtökön Washingtont és Phenjant, miután megállapodás nélkül, a tervezettnél több órával korábban véget ért a két ország vezetőjének hanoi csúcstalálkozója.

„Remélem, hogy mindenki képes felfogni, hogy a (Koreai)-félsziget nukleáris ügye évek óta húzódik” – mondta Lu Kang kínai külügyi szóvivő. „Ezt a problémát nem lehet egyik napról a másikra megoldani, nem lesz könnyű. Ha az lenne, nem tartana még most is” – vélekedett szokásos sajtótájékoztatóján. A kínai külügyi szóvivő a párbeszéd folytatására biztatta Washington és Phenjant, valamint arra, hogy „vegyék figyelembe egymás aggályait”.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön a vietnami Hanoiban tartott sajtóértekezletén jelentette be, hogy nem jutott megállapodásra Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel sem a nukleáris leszerelésről, sem a Phenjan elleni szankciók kérdéséről. A kétnapos csúcstalálkozó a tervezettnél több órával korábban ért véget.

A két vezető előzőleg mintegy két órán át tárgyalt. Trump azt mondta, hogy Kim a büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította. Hozzátette, Kim biztosította arról, hogy tartózkodnak az atom- és rakétakísérletektől. Az észak-koreai vezető késznek mutatkozott országa egyes nukleáris helyszíneinek feladására, de nem azokéra, amelyeket az amerikaiak akartak. Ezért cserébe pedig az Egyesült Államok nem kívánta feloldani az Észak-Korea ellen meghozott összes büntetőintézkedést, márpedig Phenjan ezt gondolta – fejtette ki.

Phenjan ésszerű javaslatot tett, de Washington többet követelt 

Észak-Korea ésszerű javaslatot tett a nukleáris leszereléssel összefüggésben az Egyesült Államoknak, de Washington többet követelt – közölte Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszter csütörtökön hanoi sajtókonferenciáján. Hangsúlyozta: Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Donald Trump amerikai elnök komoly megbeszélést folytatott a csúcstalálkozón, amelyen kölcsönösen önmérsékletet tanúsítottak.

Ri Jong Ho szerint Észak-Korea felvetette, hogy kész felszámolni a jongbjoni atomlétesítményt a szankciók részleges feloldásáért cserébe. Mint mondta, nem minden büntetőintézkedés feloldását követelték, hanem csak azokat, amelyek ártanak a polgári lakosságnak. Kiemelte: Washington azonban egy intézkedéssel többet követelt a jonbjoni leszerelésnél.