A szelídségről beszélt Ferenc pápa Abu-Dzabiban

 

A szelídség üzenetét közvetítette a katolikus híveknek Ferenc pápa Abu-Dzabiban tartott szabadtéri miséjén kedden.

A hivalkodó felhőkarcolók és a luxus hazájának számító, nagyjából kilencmillió lakosú Egyesült Arab Emírségekben mintegy egymillió katolikus él, többségük külföldi vendégmunkás.

A katolikus egyházfő olasz nyelvű szentbeszédében Jézus hegyi beszédéből idézett, amelyben boldognak nevezi a lelki szegényeket és a szelídeket. A pápa rámutatott: nincs szükség nagy tettekre vagy emberfeletti erőfeszítésekre ahhoz, hogy a hegyi beszéd szellemének megfelelően éljünk.

Jézus „nem kérte, hogy remekművek létrehozásával vagy kivételes erőfeszítésekkel hívjuk fel magunkra a figyelmet” – emlékeztetett. „Mindössze annyit kért, hogy alkossunk meg egy műremeket: a saját életünket, ez pedig senkinek sem lehetetlen.”

„Minden bizonnyal nem könnyű távol élnetek az otthonotoktól, érezni a szeretteitek hiányát, miközben lehet, hogy a jövőtök éppen a bizonytalanság ködébe vész” – mondta. „De az Úr hűséges, és nem hagyja el nyáját” – biztatta a híveket a pápa.

Ferenc pápa az első katolikus egyházfő, aki ellátogatott az Arab-félszigetre, az iszlám szülőhazájába. A Zajed stadionban tartott miséjére 100 országból mintegy 135 ezer hívő és érdeklődő gyűlt össze. A vallási szertartáson mintegy négyezer muszlim is részt vett, beleértve több kormányzati tisztségviselőt. A katolikus egyházfőt a Vatikán zászlaját lengető, ujjongó tömeg fogadta a stadion bejáratánál.

A pápa egy vallásközi konferenciára érkezett az Egyesült Arab Emírségekbe vasárnap este. Látogatásán a keresztények és a muszlimok közötti együttműködés szorosabbra fűzéséért és a regionális háborúk ellen emelt szót.

A kereszténység vagy más, az iszlámtól eltérő vallás gyakorlása nem minden Perzsa(Arab)-öbölbeli országban engedélyezett. Míg az Egyesült Arab Emírségekben vagy Kuvaitban a keresztények imádkozhatnak templomokban vagy más, különleges engedéllyel rendelkező helyeken, addig Szaúd-Arábiában tilos az iszlámon kívül más vallás gyakorlása.