Elhunyt Lord Carrington, volt NATO-főtitkár

 

Elhunyt Lord Carrington volt brit védelmi és külügyminiszter, a NATO egykori főtitkára, akit életének 100. évében, kedden ért a halál – személyében az utolsó olyan politikus távozott, aki tagja volt Sir Winston Churchill néhai miniszterelnök második, 1951-ben megalakult kormányának.

Peter Carington – aki bárói nevét írta Carrington formában – 1970-től 1974-ig, Edward Heath konzervatív párti kormányában a védelmi miniszteri, 1979 és 1982 között, Margaret Thatcher kormányában a külügyminiszteri tisztséget töltötte be, 1984-től 1988-ig a NATO főtitkára volt. Ő volt Nagy-Britannia külügyminisztere, amikor Argentína 1982-ben váratlanul lerohanta a brit fennhatóságú dél-atlanti Falkland-szigeteket. Lord Carrington magára vállalt minden felelősséget a falklandi válságért és lemondott.

1984. szeptember 11-én a washingtoni Fehér Ház rózsakertjében készített kép Lord Carrington NATO-főtitkárról (b) és Ronald Reagan amerikai elnökről. A brit külügyminiszterként is szolgáló Peter Carrington 2018. július 9-én, 99 éves korában elhunyt (MTI/AP/Barry Thumma)

Sok évvel később, egy lapinterjúban kijelentette: az argentin invázió ugyanolyan hírszerzési fiaskó volt, mint amilyen a 2003-as iraki háborúhoz vezetett. A veterán politikus 2007-ben, a falklandi háború negyedszázados évfordulóján a The Daily Telegraph című londoni konzervatív napilapnak nyilatkozva felfedte: annak idején olyan titkosszolgálati jelentéseket kapott, amelyek egyértelműen azt állították, hogy az Argentínát akkoriban uraló katonai rezsim nem készül támadásra a Falkland-szigetek ellen.

Lord Carrington az interjúban kijelentette: ebből azt a következtetést vonta le, hogy nem szabad kizárólag hírszerzésre építeni sarkalatos horderejű politikai döntéseket. Hozzátette: Tony Blair akkori munkáspárti brit miniszterelnök is elkövette ezt a hibát az iraki háború megindítása előtt rendelkezésére álló, később tévesnek minősült hírszerzési adatokkal.