Varga Mihály: minden eddiginél kedvezőbb hozamot kínáló állampapírról döntött a kormány

 

Minden eddiginél egyszerűbb, kedvezőbb hozamot biztosító és könnyebben elérhető új lakossági állampapír elindításáról döntött a kormány – tájékoztatta Varga Mihály az MTI-t szerdán.

A pénzügyminiszter kiemelte: a júniustól elérhető megtakarítási formával a lakosságnál lévő állampapír-állomány öt év alatt akár meg is duplázódhat, így 2023-ra elérheti a 11 ezer milliárd forintot. Az új konstrukcióval tovább erősödhet a belső megtakarítás és tovább csökkenhet a magyar gazdaság külső sérülékenysége.

A kormány elsődleges célja, hogy a kisbefektetők számára is vonzóbbá tegye az állampapírokat – jelentette ki Varga Mihály. Mint mondta: a konstrukcióval egy egyszerű és átlátható befektetési lehetőség jelenik a pénzügyi piacon, hiszen csak egyetlen számla szükséges hozzá, mely az ország bármely pontján könnyen elérhető a Magyar Államkincstár és a Magyar Posta kirendeltségein, a lakástakarék-hálózaton keresztül, valamint a kereskedelmi bankok fiókjaiban is.

Hódmezővásárhely, 2013. május 3.Jelenfi Gabriella osztályvezető (b) az állampapír-forgalmazási irodában a hódmezővásárhelyi városházán 2013. május 3-án.MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

Állampapír-forgalmazási iroda a hódmezővásárhelyi városházán (Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely)

A pénzügyminiszter rámutatott: az új konstrukcióval a már meglévő állampapírokhoz képest magasabb kamat érhető el, ami fél év után 3,5 százalék, az első év végén négy százalék, majd ezt követően évente további fél-fél százalékpontos emelkedéssel az ötéves futamidő lejártával hat százalékot jelent. Tehát elmondható, hogy az új állampapírral minden futamidőn nagyobb kamathoz jut a lakosság, mint amennyit az adott futamidőn jelenleg elérhető legjobb állampapír nyújt, ráadásul a nemrég elfogadott törvénymódosításnak köszönhetően a kamat után adózni sem kell – mondta.

Varga Mihály hangsúlyozta: a lakosság szerepvállalásával még stabilabbá és biztonságosabbá válik az államadósság finanszírozása. A devizaarány a 2011. év végi 52 százalékról 2018-ra 23 százalékra csökkent, a kormány célja, hogy ezt az arányt még tovább mérsékelje.

Azon túl, hogy a hazai lakosság az állam szempontjából megbízható befektető, az állampapírok után kifizetett kamat a magyar családok jövedelmét növeli és a hazai gazdaságot erősíti – tette hozzá a pénzügyminiszter.

A címlapfotó illusztráció.