Már százezren töltötték ki a gazdapetíciót

 

Négy hét alatt százezren írták alá azt a petíciót, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) indított útjára, annak érdekében, hogy az Európai Bizottság azon törekvését – miszerint a Közös Agrárpolitika (KAP) forrásainak egy részét a migráció támogatására kívánják átirányítani – megakadályozza.

A százezredik támogató, Szécsi Zoltán olimpiai bajnok vízilabdázó, gazdálkodó kömlői gazdaságában online írta alá a petíciót – derült ki a kormány Facebook oldalán vasárnap megjelent videóból.

Kulcsfontosságú a támogatások megléte

Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott az MTI kérdésére a videófelvétel kapcsán kiemelte: a kormány a magyar gazdák mellett áll az agrártámogatások megvédésének ügyében. „Egyértelművé kell tennünk: nem engedhetjük meg, hogy a magyar gazdák kárára átcsoportosítsanak forrásokat Brüsszelben a migráció támogatására. Ez a terv veszélyezteti az agrárgazdaságot, a benne dolgozók megélhetését és az élelmiszerárak növekedését eredményezné. Minden magyar érdeke, hogy megvédjük az agrárgazdaságot, a gazdákat és a magyar termőföldet” – tette hozzá.

A petíciót százezredikként aláíró, a videóban megszólaló Szécsi Zoltán elmondta, hogy fiatal gazdálkodóként és korábbi élsportolóként nagyon fontosnak tartja, hogy ne csak megfelelő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű élelmiszer kerülhessen az asztalokra. A mezőgazdaság egy fejlesztésigényes ágazat, ehhez azonban kulcsfontosságú a támogatások megléte. A petíció ezt a támogatást védheti meg, ezért arra kér mindenkit, hogy csatlakozzon az aláírók köréhez.

A választás tétje az „életben maradás”

Farkas Sándor, az agrártárca miniszterhelyettese a felvételen kifejtette: az európai büdzsének több mint hatvan százalékát az agrártámogatások teszik ki. Ezt akarják megcsonkítani, ezért nagyon fontos az, hogy ezek a támogatások hosszú távon, kiszámítható módon megmaradjanak a magyar és az európai gazdák számára. Az elvonások miatt a gazdálkodás veszteségessé válna, és ezáltal az élelmiszerárak drasztikus módon megemelkednének.

„Meg kell védenünk a gazdáinkat, gazdálkodóinkat, meg kell védenünk a magyar földet, meg kell védeni azt a tevékenységet, azt a hagyományt, azt a fantasztikus értéket, amit a vidék mezőgazdasága, a vidék Magyarországa tud teljesíteni” –  mondta a miniszterhelyettes.

Szendrei László, a NAK Heves megyei elnöke megszólalásában hangsúlyozta, a magyar gazdák számára a választás tétje az életben maradás. Amennyiben a közös agrárpolitikai forrásokat elvonják vagy csökkentik, nagyon sok gazdálkodónak kell befejeznie a gazdálkodást, vagy lecsökkentenie a termelést.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az elvont forrásokat az EB migrációs politikára fordítaná

A miniszterhelyettes a Csongrád megyei Fábiánsebestyénen tartott sajtótájékoztatón vasárnap azt mondta, az Európai Bizottság (EB) 2020 után számottevően, 15-20 százalékkal csökkentené az agár- és vidékfejlesztési támogatásokat. Ez jelentősen rontaná a magyar mezőgazdaság fejlődési lehetőségeit, az élelmiszer-előállítás biztonságát és az ágazat munkaerőmegtartó-képességét.

Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja, hogy az agráriumtól elvont forrásokat az EB migrációs politikára fordítaná.

A százezer támogató azt jelenti, hogy a magyar gazdák és a termőföld védelmében indított petíciót nemcsak a közvetlen érintettek, hanem a társadalom széles rétegei támogatják – közölte az államtitkár, hozzátéve: ez olyan háttér, melyre oda kell figyelnie az Európai Bizottságnak is.

A kormány – a gazdaképviseletek bevonásával – szoros egyeztetést folytat más uniós tagországokkal. Erre azért is szükség van, mert a támogatások szűkítése mellett az EB olyan feltételeket támasztana, amelyek jelentős mértékben megnehezítenék a gazdák forráshoz jutását – hívta fel a figyelmet Farkas Sándor.

Amennyiben megvalósulnának a brüsszeli tervek, a magyar gazdáknak évente és hektáronként 15 ezer forinttal kevesebb területalapú támogatás jutna, ami a fejlesztés lehetőségét venné el a termelőktől – mondta a politikus.

A támogatáscsökkentés azonban közvetve minden állampolgárt érintene, mivel várhatóan élelmiszerár-robbanással járna – hangsúlyozta az államtitkár.

Farkas Sándor ezért arra kért mindenkit, hogy május 3-ig akár online, a www.peticioamagyargazdakert.hu oldalon, akár a falugazdászoknál, vagy a NAK megyei igazgatóságain elérhető íveken támogassa aláírásával a kezdeményezést.

A címlapfotó illusztráció.