Korszerűbbé vált a mentőszolgálat

 

Az elmúlt években érezhető mértékben korszerűsítették a mentőszolgálatot, melynek 2010 óta nagy mértékben megnőtt a költségvetése: országszerte több mint 200 mentőállomás van, ezek több mint fele új vagy felújított, az elmúlt években 30 új mentőállomás épült – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pénteken hozzátéve, céljuk, hogy mindenhová 15 percen belül kiérkezzenek a mentők.

Az ügyvezető kormány államtitkára az M1 hírcsatorna péntek reggeli műsorában felidézte: a 2010 előtti kormány nem vett új mentőautókat, „a mentésen is spórolni akartak”. 2010 óta csaknem 780 mentőautót szereztek, szereznek be, 3 milliárd forintot költenek arra, hogy minél korszerűbb felszereltségű mentőautók legyenek.

Továbbá egymilliárd forintból a mentődolgozók munkaruháját is lecserélik, és ezen felül anyagi megbecsülésük növelését is folytatni akarják – sorolta. Rétvári Bence kitért az elektronikus egészségügyi tér kialakítására, amelynek segítségével – mint elmondta – például egy eszméletlen betegről a papírjai alapján rögtön kideríthetik, milyen egészségügyi beavatkozásai voltak, mire érzékeny.

OKF: másfél milliárd forintos fejlesztés az önkéntes mentőszervezeteknél 

Másfél milliárd forintos európai uniós támogatás révén kárfelszámoláshoz használható járműveket, egyéni védőfelszereléseket és eszközöket kap kétszáz önkéntes mentőszervezet – tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pénteken az MTI-t. A pályázat keretében beszerezhető eszközök révén bővülhet az önkéntes szerveztek ár- és belvízkárok enyhítését célzó technikai készlete. Az új járművekkel egyszerűbbé és gyorsabbá válik például a szélsőséges időjárás okozta pusztítás elleni védekezéshez szükséges anyagok és eszközök szállítása, a védekezésbe bekapcsolódó önkéntesek tábori ellátása, pihentetésük biztosítása – emelte ki az OKF.

Az önkénteseknek nyújtandó támogatások között egyebek mellett 45 utánfutós terepjáró, ugyanennyi utánfutós quad, valamint 110 utánfutó, 20 fűthető sátor, valamint 200 áramfejlesztő és ugyanennyi zagyszivattyú, 20 reflektor, 500, tűzoltóknak való bevetési védőruházat, valamint 640 általános gyakorló védőruha van. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében megvalósuló projekt célja, hogy az önkéntes mentőszervezetek hatékonyabban készülhessenek fel a kárfelszámolás során adódó feladatokra, modern jármű- és eszközparkkal, korszerű tudással felvértezve kapcsolódjanak be a mentés, kárenyhítés és helyreállítás munkálataiba.

Az eszközbeszerzések és a pályázati képzések egy éven belül valósulnak meg – áll az OKF közleményében.