Kamarakiállítás a Nemzeti Galériában – Madarász Viktor halálának centenáriumán

 

Egy kultuszkép története címmel kamarakiállítás nyílt a magyar festészet emblematikus alakja, Madarász Viktor munkáiból a Magyar Nemzeti Galériában.

A tárlat anyaga a magyar történelmi festészet egyik vezéralakjának emblematikus alkotását, a Hunyadi László siratása című festmény keletkezés-, illetve kultusztörténetét járja körül – mondta el Szücs György, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettese a megnyitón.

A 19. században Madarász Viktor életének is meghatározó pillanata volt, amikor részt vett az 1848–49-es forradalom és szabadságharcban. Egész életművére ez a függetlenségi, Habsburg-ellenes szemlélet nyomta rá bélyegét.
Mint mondta, Madarász Viktor a bécsi akadémián tanult, de igazán Párizsban teljesedett ki, ahol a legfontosabb nemzeti tematikájú műveit megalkotta. Ismertetése szerint a Magyar Nemzeti Galéria közel negyven festményt és mintegy félszáz grafikai munkát őriz a festőművésztől.

Olivia Voisin, a Musée des Beaux-Arts d’Orléans igazgatója kiemelte, hogy Madarász Viktor volt az egyik első olyan magyar művész, aki Franciaországba utazott tanulni, hogy kora egyik leghíresebb romantikus festő tanárának, Léon Cogniet-nak a tanítványa legyen. Emellett ő volt az egyik első olyan magyar festő, aki bemutatkozott a Párizsi Szalonban, és sikereket ért el.

Budapest, 2003. december 29. A Magyar Nemzeti Galéria a Budavári Palotában az ország egyik legnagyobb közgyűjteménye. Százezernél több műtárgya a magyar képzőművészet történetét mutatja be az államalapítástól napjainkig. A galéria feladata, hogy folyamatosan gyarapítsa gyűjteményeit, restaurátor műhelyeiben gondoskodjon a műtárgyak megóvásáról, nemzeti kultúránk alkotásait a közönség elé bocsássa. A múzeum állandó és időszaki kiállításait közel negyedmillió néző látogatja évenként. Az intézmény különféle szolgáltatásokkal is a közönség rendelkezésére áll, mint a kutatószolgálattal, bírálati információval, könyvtárával. Nemzeti értékeink védelmét szolgálja a műtárgykiviteli szemle.  A Kupolacsarnokban rendszeresen koncerteket tartanak.  A képen: a Kupolacsarnok. MTI Fotó: Féner Tamás

A Magyar Nemzeti Galéria – a Kupolacsarnok  (Fotó: MTI/Féner Tamás)

A kiállítást Krasznai Réka kurátor mutatta be, aki elmondta, hogy Madarász Viktor 1859-ben, Párizsban festett művét, a Párizsi Szalon zsűrije éremmel jutalmazta, amit most elsőként láthat a közönség együtt a díjazott munkáival. A kurátor kitért arra is, hogy Madarász történelmi munkája annyira népszerű volt, hogy a Szalonban még karikatúra is készült róla, amit csak a legfigyelemreméltóbb munkákról készítettek Párizsban.

A  tárlat érdekességének nevezte Madarász Viktor francia mesterének, Léon Cogniet-nak az orléans-i Musée des Beaux-Arts-ból kölcsönzött festményét, amely szintén egy siratás jelenetet ábrázol (Briszéisz Patrokloszt siratja). A festményt Madarász munkájával szemközt láthatja a közönség.

Elmondta azt is, hogy a 19. századi magyar történeti festészet kultuszképe nemcsak egy formában létezik, előszeretettel reprodukálták, még maga a művész is, illetve litográfiák, nyomatok, valamint a képről készült vázlatok formájában is elterjedt. Ezekből a vázlatokból, redukciókból és nyomatokból is látható néhány a kiállításon. A kurátor szerint ezek a munkák is hozzájárultak ahhoz, hogy a festmény, amely alapos restaurálásnak köszönhetően hosszú idő után először látható újra teljes pompájában, mindenki által ismert, szinte ikonikus darabbá váljon.

A kamarakiállítás 2018. február 18-ig tekinthető meg a Nemzeti Galéria C épületében.