Újabb veszély leselkedik a befektetőkre: kockázatosak a virtuális valuták

 

Évek óta adja ki figyelmeztetéseit a Magyar Nemzet Bank a szabályozatlan keretek között működő és a hatóságok által nem felügyelt virtuális fizetőeszközök, az úgynevezett kriptovaluták kockázataira. Mégis időről időre felbukkannak újabbak, s áldozatokat is szednek. A most megjelent új csalik Kairos és e-dinar néven futnak.

A változatlanul érkező ügyfélpanaszokra tekintettel a jegybank rendszeresen felhívja a befektetni vágyók figyelmét a szabályozatlan keretek között működő és a hatóságok által nem felügyelt virtuális fizetőeszközök kockázataira. Az úgynevezett kriptovaluták kibocsátói jellemzően a világhálón keresztül, intenzív marketing eszközökkel és magas hozamokat ígérve igyekeznek a rendszerbe újabb tájékozatlan felhasználókat beszervezni – tájékoztatta a hirado.hu-t a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Stockphoto - kriptovaluták - bitcoin - kairos - e-dinar

A kriptovaluták nem tartoznak egyetlen jegybank vagy hatóság felügyelete alá sem Stockphoto

 

Kiemelték: a világhálón népszerűsített, jogilag szabályozatlan rendszerben működő virtuális fizetőeszközök nem tartoznak egyetlen jegybank vagy hatóság felügyelete alá sem (az MNB sem engedélyezi vagy regisztrálja azokat), így rendkívül magas kockázattal járhatnak.

Szintén a veszélyekre figyelmeztetett a JP Morgan igazgatója – írta a portfolio.hu. Jamie Dimon a BitCoin beszakadása kapcsán azt mondta a CNBC egyik konferenciáján: “Nem lesz jó vége. Az egész fel fog robbanni. Valaki még belehal. ” Úgy fogalmazott: “Nem azt mondom, hogy shortoljuk a Bitcoint, mivel akár 100 ezer dollárig is szárnyalhat az összeomlás előtt. Lehetetlen megmondani”. Végezetül hozzátette: bármelyik trédere, aki Bitcoinnal kereskedik “azonnal ki lesz rúgva, amiért ilyen hülye”.

A kárt nem téríti meg senki

A BitCoin és a hozzá hasonló fizetésre használható virtuális eszközök esetében ugyanis hiányoznak a megfelelő felelősségi, garanciális és kárviselési szabályok, amelyek például visszaélés esetén védenék a fogyasztók érdekeit. Az ilyen eszközöknek nem egy kötelezettségekkel és felelősséggel rendelkező intézmény a kibocsátója, hanem a felhasználók közössége.

Ha a nyilvántartásokban vagy a tranzakció lebonyolításában probléma adódik (pélául a rendszer egy tagjának szándékos visszaélése esetén), a felhasználók számára egyetlen intézmény sem garantálja az ügylet lebonyolítását, vagy az ügyfélkárok megtérítését.

Az elszenvedett esetleges veszteségek miatti jogvitákat az érintett ügyfelek polgári peres eljárás keretében rendezhetik vagy – bűncselekmény (például piramisjáték) gyanúja esetén – a nyomozó hatóságokhoz fordulhatnak. Tovább növeli a kockázatokat, hogy a virtuális „valuták” ára, felhasználási értéke rendkívül gyorsan és a fogyasztók számára kiszámíthatatlan módon változhat.

Belépési díjból lesz jutalék

Léteznek olyan – piramisjátékhoz hasonló – konstrukciók is (ilyen a OneCoin is), amelyek látszólag az eszközökbe történő befektetést teszik lehetővé, valójában azonban kereskedni kizárólag a kibocsátó (egyben a tevékenységet szervező) által üzemeltetett zárt „tőzsdén” lehet.

Stockphoto - csaló - szélhámos - átverés - üzletember - bűnöző

Több csalit is bedobnak, hogy még több ügyfelet megszerezzenek Stockphoto

A rendszerbe magas hozamokat ígérve szerveznek az interneten keresztül új belépőket oly módon, hogy utóbbiak befizetéseiből a korábban csatlakozóknak jutalékot fizetnek.

Az MNB – hatáskörének hiánya ellenére – a befektetők védelme érdekében folyamatosan nyomon követi a fizetésre használható virtuális eszközök működését, s igyekszik a tájékoztatás eszközével is a tapasztalatlan felhasználók segítségére lenni.

Bár a jegybank a korábbi sajtóközleményeiben több alkalommal tájékoztatta a nyilvánosságot a fennálló kockázatokról, legutóbbi felhívása óta is több ügyféljelzés érkezett a témában az MNB ügyfélszolgálatára.

A legújabb mézesmadzag a Kairos és az e-dinar

Legutóbb például a Kairos nevű pilótajáték kapcsán érkezett két megkeresés a jegybankhoz – közölte az MNB, hozzátéve: az MNB a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatói tevékenység kiszűrését végzi piacfelügyeleti vizsgálatai és intézkedései során. Nem tartozik azonban a jegybank felügyeleti hatáskörébe, illetve a pénzügyi tárgyú törvények hatókörébe az általános gazdasági bűncselekmények közé tartozó (), s így a Büntető Törvénykönyv (2012. évi C. törvény) jogszabályi rendszere által tiltott, szankcionált piramisjáték. (A piramisjáték a tapasztalatok szerint gyakorlatilag bármilyen árucikk, szolgáltatás értéknövekedésének ígéretével végezhető, ám valós mögöttes gazdasági tevékenységet nem vagy alig áll mögötte.)

A hatályos Btk. 412. §-ének megfogalmazása szerint: „Aki mások pénzének előre meghatározott formában történő, és kockázati tényezőt is tartalmazó módon való összegyűjtésén és szétosztásán alapuló olyan játékot szervez, amelyben a láncszerűen bekapcsolódó résztvevők a láncban előttük álló résztvevők számára közvetlenül, vagy a szervező útján pénzfizetést vagy más szolgáltatást teljesítenek, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Az MNB hangsúlyozta: bűncselekmény gyanúja esetén így az érintett ügyfelek az illetékes nyomozó hatóságoknál tehetnek feljelentést a társaság tevékenysége kapcsán. Az engedély nélküli befektetési vagy pénzügyi tevékenység végzése esetén az MNB minden esetben maga is büntetőfeljelentést tesz az illetékes nyomozó hatóságnál.

Stockphoto - Bitcoin 2

BitCoin, OneCoin, Kairos, e-dinar – egyik sem biztonságos Stockphoto

A Magyar Idők azt írta: a Kairos szervezői az e-dinar nevű úgynevezett kriptovaluta adta állítólagos befektetési lehetőségeket is kínáltak a károsultaknak. A befektetett összeg havi húsz százalékát ígérték hozamként. A jegybank közölte: az e-dinar kritovaluta kapcsán nem érkezett ügyfélmegkeresés az MNB-hez. Ugyanakkor emlékeztettek arra: a magyar pénzügyi felügyelet már 2010. április 23-án piramisjáték szervezésének gyanúja miatt büntetőfeljelentést tett a nyomozó hatóságnál az OneCoin kriptovalutát értékesítő internetes vállalkozás tevékenysége miatt.

Az MNB-nek emellett tudomása van arról is, hogy egy érintett ügyfél újabb büntetőfeljelentése nyomán 2014 óta csalás, sikkasztás és piramisjáték szervezésének gyanújával is rendőrségi nyomozás folyik hivatalosan ismeretlen személlyel szemben. Utóbbi eljárásban a jegybank a rendelkezésére álló adatok nyújtásával együttműködött a nyomozó hatósággal. A nyomozás eredményére vonatkozóan az MNB javasolja az illetékes nyomozó hatóság megkeresését.

Folyamatos az egyeztetés

Az MNB az elmúlt 3,5 évben 9 alkalommal tett közzé írásos figyelmeztetéseket az egyes fizetésre használható – állítólagos vagy valós – virtuális eszközök és rendszerek (így a OneCoin és a BitCoin) rendkívüli fogyasztói kockázatairól, illetve publikálta az Európai Bankfelügyeleti Hatóság ugyanilyen témájú figyelmeztetését is. A jegybank mindezeken túl folyamatosan elemzi a szükséges és lehetséges lépéseket az ügy kapcsán és egyeztet ezekről társhatóságaival.

 

 

 

 

Kapcsolódó tartalom