Új növényfajt fedeztek fel a kolozsvári magyar kutatók

A Babes-Bolyai Tudományegyetem Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársai új növényfajt fedeztek fel és írtak le, amelynek neve Ferula mikraskythianának – írja a BBTE közleménye. A felfedezés alátámasztja a védett területek jelentőségét - olvasható a Főtér oldalán.

Latin fajneve Dobrudzsa és környékének egykori ógörög nevére utal: Mikrá Skythia (Μικρὰ Σκυθία), avagy Kis-Szkítia, melynek ma Romániához tartozó részén él a megtalált, tudományra nézve új növényfaj.

Magyar neve a dobrudzsai husáng lett, román megfelelőnek pedig az „aerel dobrogean”-t javasolják leírói. Legközelebbi rokona az Eriosynaphe longifolia Ukrajna sztyeppéiről, a Fekete- és Kaszpi- tenger vidékéről, Dél-Oroszországból és Nyugat-Kazahsztánból ismert.

Az elvégzett molekuláris genetikai vizsgálatok szerint mindkét faj a husángok (Ferula) tágabb nemzettségéhez tartozik. Az újonnan felfedezett faj az eddigi kutatások alapján romániai bennszülött fajnak bizonyult, megtalált apró populációja (172 egyedet sikerült számba venni 2015-ben) a Dumbraveni-i Erdőrezervátum néhány szomszédos sztyeppfoltjára korlátozódik.

A dobrudzsai husáng (Ferula mikraskythiana) összetett ernyővirágzatának egy jellemző részlete. Fotó: Szabó Anna

A dobrudzsai husáng (Ferula mikraskythiana) összetett ernyővirágzatának egy jellemző részlete. Fotó: Szabó Anna

A dobrudzsai husáng felfedezése alátámasztja a védett területek jelentőségét, hiszen a faj a Dumbraveni-i Erdőrezervátum emberi tevékenységtől elszigetelt részein maradt fenn, ahol – legalábbis a vizsgálat idejéig – juhlegeltetés vagy egyéb zavaró körülmény nem történt.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján a veszélyeztetett növények csoportjába lett sorolva – áll a közleményben.