Híradó mottó
2012. május 25. frissítve 19.20

Útban a kvantumszámítógépek felé

Forrás: Delta | 2012. február 11. szombat 08:30 |
| A+ A- | Megosztás:

Mi a közös a jövő nagy ígéretében, a kvantumszámítógépben és a jelen legpontosabb időmérőjében, az atomórában? Néhány, az abszolút nulla fok közelébe lehűtött atom, amelyek elengedhetetlenek a működésükhöz.

Ilyen atomokkal foglalkozik Domokos Péter és kutatócsoportja a Lendület program keretében.

A mostani, szibériai hideg az atomok világában meg sem kottyan:  a nitrogénatom például most is körülbelül óránként 1000 km-es sebességgel száguldozik a levegőben. Ahhoz, hogy megvizsgálják, vagy munkára fogják a különböző atomokat, le kell lassítani őket.

Ehhez a lassításhoz – az atomok hűtéséhez  - lézereket használnak. A nanokelvines hőmérséklettartományban az atomok lényegében már nem mozognak, legfeljebb néhány centimétert tesznek meg másodpercenként. Mindezek az ismeretek és a lehűtött atomokkal való kísérletek kellenek a jövő nagy ígérete, a kvantumszámítógép megalkotásához.

lézer

De ezeket a hideg atomokat azonban már ma is használják. Legismertebb alkalmazásuk az atomóra. Az a már-már felfoghatatlan pontosság, ami az atomóráknak köszönhető, csak az utóbbi évtizedekben, elsősorban a műholdas navigáció elterjedésével vált mindenki számára érdekessé. Ebben ugyanis nagyon nagy szerepe van az időnek: egy nanoszekundum eltérés az űrben, 30 centiméternek felel meg itt, a Földön. Egy lassú szempillantásnyi, azaz egy másodpercnyi tévedés esetén pedig bárki 300.000 kilométerrel odébb, azaz a Holdon találhatja magát.

További részletek a Delta szombati adásában.

A Delta vetélkedő adásban elhangzó és online elérhető kérdései a műsor oldalán találhatóak meg.

Megosztás:
Képgaléria