Az olvasnivaló az utcán hever - videóval
2012. február 07. kedd 13:15 |
Tégy egy könyvet, végy egy könyvet az elnevezése annak a kezdményezésnek, amelynek keretében egy fából készült könyvszekrényt helyeztek ki a budapesti Wekerlén. A szekrénybe bárki beteheti megunt könyveit és ki is veheti a számára érdekes olvasnivalót.
Tégy egy könyvet, végy egy könyvet az elnevezése annak a kezdményezésnek, amelynek keretében egy fából készült könyvszekrényt helyzetek ki a budapesti Wekerlén. A szekrénybe bárki beteheti megunt könyveit és ki is veheti a számára érdekes olvasnivalót.
Videónkat itt tekintheti meg:
A kezdeményezés sajátossága, hogy közterületen kihelyezett, mindenki számára könnyen és ingyen elérhető olvasási lehetőségről van szó. A kivitelezés során fontos szempont volt, hogy a tároló hangulatában, küllemében illeszkedjen a tér szellemiségéhez és hagyományaihoz.
A könyvtároló mindazoknak jó lehetőség, akik úgy érzik, megosztanák kedvenc könyvüket másokkal vagy új olvasnivalóra vágynak. Ha hirtelen ötlettől vezérelve a metrón, útközben olvasni szeretnének, vagy ha estére egy új könyvre vágynak. Esetleg feleslegessé vált otthon néhány kiadvány, vagy dupla példánya van. A tároló használata semminemű kötelezettséggel nem jár.
A Wekerlei Kultúrház és Könyvtár 2010-ben határozta el, hogy a könyvtáruk fejlesztésére elnyert uniós pályázati forrásból egy olyan lakossági akciót is elindít, amely az intézmény zöld profiljába illik, és melyben testet ölt a WKK közösségi értékekről vallott koncepciója.
Nyugat-Európában már ismert és népszerű kezdeményezésről van szó, Angliában például telefonfülkéket rendeztek be könyvespolccal.
A tároló a XIX. kerületi Pannónia út és Kós Károly tér sarkán található. A fából készült, zárható könyvszekrényt a könyvtárosok tartják rendben, és jelenleg a könyvtár nyitva tartási idejében használható (hétfőtől péntekig - kedd kivételével - 9-19 óráig, szombaton 9-13 óráig). Nyárra tervezik a nyitva tartás meghosszabbítását.
A kispesti és wekerlei lakosság nagyon pozitívan fogadta a különleges kezdeményezést, az emberek megkedvelték a könyvszekrényt. Pár hét leforgása alatt sok könyv cserélt itt gazdát.
A témáról bővebben a Kossuth Rádió Közelről című műsorában hallhatnak ma délután 15.30-kor.