Híradó mottó
2012. február 12. frissítve 12.57

Egyesül négy spanyol takarékbank

Forrás: hirado.hu/MTI | 2010. május 25. kedd 18:15 |
| A+ A- | Megosztás:

A Caja Mediterraneo, a Cajastur, a Caja Extremadura és a Caja Cantabria takarékbankok fúziójából a két spanyol nagybank, a BBVA és a Santander, valamint a La Caixa és a Caja Madrid után az ország ötödik legnagyobb pénzintézete jön létre

 Négy spanyol bank jelentette be kedden egyesülési szándékát, az összeolvadástól tőkeerejük erősödését remélik a szétaprózott és a jelzáloghitelezésben erősen érintett spanyol bankszektorban.

A Caja Mediterraneo, a Cajastur, a Caja Extremadura és a Caja Cantabria takarékbankok fúziójából a két spanyol nagybank, a BBVA és a Santander, valamint a La Caixa és a Caja Madrid után az ország ötödik legnagyobb pénzintézete jön létre.

A hétvégén a spanyol jegybank kénytelen volt mentőövet dobni a CajaSurnak és átvenni azt, mert a takarékbank egyesülési tárgyalásai az Unicaja bankkal zsákutcába jutottak. A CajaSur - lapjelentések szerint - 550 millió és 2 milliárd euró között kaphat az állami feltőkésítési alapból. Az alap összesen 99 milliárd eurónyi tőkével indult tavaly júniusi felállításakor.

Elemzők szerint a jegybank lépését újabb átvételek követhetik, ha a kisbankok nem mutatnak nagyobb egyesülési kedvet. Ugyanakkor a spanyol jegybank nem titkolja, hogy a takarékbankok számát már az év közepére közel egyharmadára akarja csökkenteni a jelenlegi 45-ről.

A katalán takarékbankok, a Caixa Catalunya, a Caixa Tarragona és a Caixa Manresa is már az egyesülés mellett döntöttek és a fúzió rögtön 1,2 milliárd eurót kért a bankmentő alapból.

A Caja Navarra, Caja Canarias és a Caja de Burgos fúziója ugyancsak küszöbön áll.

Bár elemzők szerint a külföldi befektetőknek nem kell tartaniuk a spanyol bankszektor megingásától, a CajaSur megmentése a spanyol nagybankok tőzsdei árfolyamát is alaposan megtépázta.

Mélyreható és átfogó reformokra szólította fel a spanyol kormányt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is. A hétfőn Madridban nyilvánosságra hozott közlemény szerint a nemzetközi pénzintézet gyors változtatásokat tart szükségesnek elsősorban a foglalkoztatásban és a bankrendszerben.

Az IMF rámutatott: jelentős az államadósság, a munkanélküliség meghaladja a 20 százalékot, tetemes az államháztartás hiánya, gyenge a gazdaság teljesítőképessége és versenyképessége, gyenge a bankszektor. Emiatt igen bizonytalanok a spanyol gazdaság kilátásai, a növekedés közép távon is csak 1,5-2 százalék körül várható. Áprilisi előrejelzésében az IMF 0,4 százalékos csökkenést prognosztizált az idei évre, jövőre 0,9 százalékos növekedést jelzett.

A spanyol kormány a múlt csütörtökön fogadott el egy új, két évre szóló megszorító csomagot. A terv 15,25 milliárd euró megtakarítást helyez kilátásba 2010-2011-ben, és a 2009-es 11,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt az idén 9,3, jövőre 6 százalékra akarják leszorítani. A tervben szerepel egyebek mellett az állami nyugdíjak befagyasztása, a közalkalmazottak bérének átlagosan 5 százalékos csökkentése.

A kormány januárban már bejelentett egy 50 milliárd eurós megtakarítási csomagot.

Megosztás:
Képgaléria