Híradó mottó
2012. május 22. frissítve 20.06

Kínos magyarázkodás az izraeli lakásépítési terv bejelentése miatt

Forrás: MTI | 2010. március 10. szerda 12:49 |
| A+ A- | Megosztás:

Az izraeli sajtó azzal vádolta meg Benjamin Netanjahu kormányát, hogy a terv bejelentésével "megtorpedózta" az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatokat

Bocsánatot kért egy izraeli miniszter szerdán amiatt, hogy épp az amerikai alelnök látogatása alatt hagyták jóvá zsidó telepesek számára 1600 új lakás építését a vitatott hovatartozású Kelet-Jeruzsálemben.

"Ennek nem lett volna szabad éppen Joe Biden látogatása alatt megtörténnie. Nagyon kínos helyzet, bocsánatot kell kérnünk ezért a baklövésért" - jelentette ki a katonai rádióban Jichák Hercog népjóléti miniszter.

Az izraeli sajtó azzal vádolta meg Benjamin Netanjahu kormányát, hogy a lakásépítési terv bejelentésével "megtorpedózta" az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatokat, sőt a Jediót Ahronót című napilap szerkesztőségi cikke szerint a keddi bejelentés egyenesen Biden "arcon köpésével" ért fel. Az újság szerint a kormány "amatőr hozzáállása, figyelmetlensége és cinizmusa" a magyarázat arra, hogyan kerülhetett a miniszterelnök ilyen kínos helyzetbe, amely "tönkretette Joe Biden látogatását".

Rosszul időzítettek

Netanjahu hiába magyarázta vendégének, miszerint nem tudta, hogy a belügyminisztérium éppen a látogatás idején jelenti be a lakásépítések jóváhagyását, az amerikaiak azt gondolják, hogy a bejelentés (időzítése) nem volt véletlen - írta a Jediót Ahronót.

Az izraeli belügyminisztérium kedden jelentette be, hogy engedélyezik 1600 új lakás megépítését Kelet-Jeruzsálem Ramat-Slómó negyedében. Kelet-Jeruzsálemet a palesztinok leendő fővárosuknak tekintik, és a városrészt 1967 óta megszállva tartó izraeliek ottani építkezéseit telepespolitikaként értékelik.

Biden elítélte a tervet 

A bejelentést épp az amerikai alelnök kétnapos izraeli látogatására időzítették. Biden Barack Obama elnökké választása óta a legmagasabb rangú amerikai kormányzati politikus, aki a zsidó államba látogatott. Az alelnök kedden elítélte a lakásépítési tervet, amelyről úgy vélekedett, hogy aláássa azt a bizalmat, amelyre most szükség lenne, és az építő szellemű megbeszélések ellenében hat, amelyeket Izraelben folytatott. A terv bejelentése után Biden és felesége másfél órás késéssel érkezett arra a vacsorára, amelyet Netanjahu adott a tiszteletükre. 

A palesztinok örömmel fogadták, hogy Washington elítélte a lakásépítési tervet. Száeb Erekát palesztin főtárgyaló arról beszélt szerdán a ciszjordániai Rámalláhban, hogy szeretnék, ha az Egyesült Államok rávenné Izraelt, hogy állítsa le a telepépítéseket Jeruzsálemben és a palesztin területeken.

A katari kormányfő eközben bejelentette, hogy szerda este Kairóban tanácskoznak az arab államok Arab Ligához akkreditált állandó képviselői Izrael legújabb lakásépítési tervéről. Joe Biden szerdán Rámalláhban folytat megbeszéléseket Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és Szalám Fajjád kormányfővel.

Megosztás: