KSH-elnök: A kivándorlás vélhetően nem okoz hosszú távú problémát

 

A magyar népesség öregedése miatt nincs ok pánikra, de fontos, hogy reálisan lássuk a helyzetet, és a társadalom fenntarthatósága érdekében megfelelő stratégiák kialakításával pozitív irányba tereljük a demográfiai folyamatokat - mondta el a Magyar Hírlapnak Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke.

Vukovich Gabriella arról is beszélt a szerdai lapszámban megjelent interjúban, hogy a kivándorlás Magyarországon rövid távon egyes szakmákban és régiókban munkaerőhiányt okoz, de valószínű, hogy hosszú távon hazánknak nem jelent komoly problémát. Ha a gazdasági növekedés és a bérek alakulása felerősíti a visszavándorlási folyamatot, és tovább lassítja a kivándorlást, kifejezetten pozitív hatásokra is lehet számítani. A külföldi tapasztalatokkal, kint megszerzett tudással hazatérők gazdagíthatják a magyar társadalmat, a munkakultúrát.

Munkába menők buszhoz állnak sorban a londoni Victoria vasútállomás közelében - képünk illusztráció (Fotó: MTI/EPA/FELIPE TRUEBA)

Munkába menők buszhoz állnak sorban a londoni Victoria vasútállomás közelében – képünk illusztráció (Fotó: MTI/EPA/FELIPE TRUEBA)

A környező országok közül egyébként Lengyelországból, Romániából, Bulgáriából, Horvátországból és Litvániából is sokkal többen vándoroltak ki az utóbbi években, mint Magyarországról. Arra a kérdésre, hogy mikor lesznek az elmúlt hét évben bevezetett családpolitikai intézkedéseknek látható eredményei, felidézte, hogy egy régi tapasztalat szerint a negatív intézkedések hatásai gyorsan, a pozitívak eredményei viszont lassabban következnek be. A gyermekvállalási kedv feléledése nagyrészt az utóbbi öt-hat év családpolitikai intézkedéseinek köszönhető.

Az idén életbe lépett új statisztikai törvénnyel kapcsolatban Vukovich Gabriella leszögezte: az megerősíti a KSH függetlenségét és további garanciákat ad ennek megőrzéséhez, előírja például, hogy ennek az intézménynek kell felügyelnie minden, az országban folyó hivatalos statisztikai tevékenységet.