A veszélyeztetett növények védelmét segíthetik a botanikus kertek

 

Először mérték fel a világ botanikus kertjeit egy nagyszabású tanulmányban, mely megállapította, hogy ezek a gyűjtemények kulcsfontosságúak lehetnek a veszélyeztetett növények megmentéséhez.

A botanikus kertekben az ismert növények egyharmadát megtalálhatják a látogatók, az intézmények segítenek megvédeni a veszélyeztetett növényfajok 40 százalékát.

A tudósok szerint a világon élő növényfajok egyötöde áll a kihalás szélén, a botanikus kertek kulcsfontosságúak a ritka növények fennmaradásának biztosításában. A kertek első tudományos felmérése során a kutatók több mint százezer növényfajt regisztráltak.

“Első alkalommal készítettünk globális értékelést a botanikus kertekben nevelt, gondozott és megőrzött növényállományról, tehát először láthatjuk, hogy mink van, és ami még fontosabb, hogy mi hiányzik a keretekből” – idézte a BBC News cikke Paul Smith-t, a botanikus kertek nemzetközi nonprofit szervezetének főtitkárát.

Kiderült, hogy mindenek előtt a trópusi növényvilág képviselteti magát csekély egyedszámmal a botanikus kertekben, és az egyszerűbb növényfajok, mint a mohák is kisebb számban jelennek meg az olyan egzotikus virágoknál, mint az orchideák és liliomfélék.

A hszisuangpannai trópusi botanikus kert a kínai Jünnan tartományban. (Fotó: AFP)

A hszisuangpannai trópusi botanikus kert a kínai Jünnan tartományban. (Fotó: AFP)

A világszerte működő, több mint ezer botanikus kertbe évente mintegy 500 millióan látogatnak el. Miközben népszerű látványosságot kínálnak, fontos szerepet játszanak az oktatásban, a kutatásban és a megőrzésben is – hangsúlyozta a Nature Plants folyóiratban megjelent tanulmány.

A tudósok azonban rámutattak, hogy a legtöbb botanikus kert az északi féltekén található, ahol nehéz megfelelő körülményeket teremteni a trópusi növényeknek. Ezeket legjobb lenne élőhelyük országainak botanikus kertjeiben gyűjteni, ám a déli féltekén éppen ezekben az országokban kevés az ilyen intézmény.

A világ növénygyűjteményeinek mindössze 10 százaléka foglalkozik a veszélyeztetett fajok megőrzésével, a botanikus kertek tehát többet is tehetnének a világ legsérülékenyebb fajainak fennmaradásáért – hívta fel rá a figyelmet a tanulmány.

“Ha nem őrizzük meg növényvilágunk sokszínűségét, az emberiség nehezen küzd majd meg az élelem, az üzemanyag-biztonság, a környezeti károk és a klímaváltozás okozta globális kihívásokkal” – fogalmazott Samuel Brockington, a Cambridge-i Egyetem botanikus kertjének kurátora, a tanulmány társszerzője.