Szombaton kezdődik az európai mobilitási hét

 

Szombaton kezdődik az európai mobilitási hét programsorozat, amely a városi közlekedés ésszerűsítését és a környezetkímélő közlekedési alternatívák népszerűsítését célozza.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a Főpolgármesteri Hivatal csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az ország tizenhatodik alkalommal csatlakozik a programsorozathoz, ennek keretében szombaton és vasárnap lezárják Budapesten az Andrássy utat a gépjárművek elől.

Hétmérföldes csizmabiciklit próbál ki egy érdeklődő az Andrássy úton 2016. szeptember 18-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Programokkal és koncertekkel várják a látogatókat

A közlekedési szolgáltatók standjai mellett a fővárosi közszolgáltató társaságok, több kerület, civilszervezetek is kiállítanak, valamint különböző programokkal és koncertekkel várják a látogatókat.

A mobilitási hét a városi közlekedés ésszerűsítését és a környezetkímélő közlekedési alternatívák népszerűsítését célozza meg, a városok fenntarthatóbbá és zöldebbé tételére, a gépkocsival történő közlekedés alternatíváinak kipróbálására buzdít. Az idei év mottója a „Közös út, közös jövő”, témája pedig a tiszta, közösségi és intelligens mobilitás.

Változik a menetrend

Európa legnagyobb közlekedési-környezetvédelmi kampánya évről évre népszerűbb Magyarországon, 2016-ban már több mint 200 település vett részt a programokban, amivel Magyarország – közel ötven ország versenyében – a harmadik helyen végzett – közölték.

Az Andrássy út lezárása miatt változik egyes közösségi közlekedési járatok menetrendje is, terelt útvonalon közlekednek majd a 20-as, a 30-as, 30A és 230-as, valamint a 105-ös busz, a 70-es, a 73-as, a 75-ös és a 78-as troli és a 979-as éjszakai busz.

Az alternatív közlekedési módok használatára ösztönöznek

Homolya Róbert, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában elmondta: Hollandia és Dánia után Magyarországon közlekednek a legtöbben kerékpárral.

Hangsúlyozta: az Európai mobilitási hét is arra hívja fel a figyelmet, hogy az autózás mellett milyen alternatív, környezetbarátabb közlekedési módok vannak, és ezek használatára ösztönzik az embereket.

Megjegyezte, hogy az egyéni közlekedésnek a tömegközlekedéssel szemben nagyobb a károsanyag-kibocsátása, a hely- és időigénye is.

Az európai mobilitási héthez az idén 2500 település csatlakozott, Magyarországon több mint 200 településen tartanak majd rendezvényeket.

A teljes beszélgetés itt megtekinthető.