Oxfordban folytatja Malala Juszafzai

 

Az Oxfordi Egyetemen folytatja tanulmányait Malala Juszafzai. A Nobel-békedíjas pakisztáni jogvédő és aktivista csütörtökön tudta meg, hogy felvették a patinás intézménybe, ahol politikatudományt, filozófiát és közgazdaságtant hallgat majd.

Az Egyesült Királyság nemzetei közül Angliában, Walesben és Észak-Írországban csütörtökön hozták nyilvánosságra az emeltszintű érettségi vizsgák eredményét, amelyek alapján a diákok felvételt nyernek az egyetemre.

epa05844016 (FILE) - A file photograh showing Malala Yousafzai speaking at a press conference on  the sidelines of the United Nations Sustainable Development Summit before the start of the 70th session General Debate of the United Nations General Assembly at United Nations headquarters in New York, New York, USA, 25 September 2015. Media reports on 12 March 2017 state that Malala Yousafzai has received an offer to study at a British university. Malala who is currently studing for her A levels in Birmingham, central England was shot by the Pakistani Taliban in 2012 for her campaigning over girls’ rights to an education.  EPA/ANDREW GOMBERT

EPA/ANDREW GOMBERT

Malala Juszafzai a Twitter közösségi portálon osztotta meg követőivel a jó hírt, hogy bejutott a világ egyik legjobb egyetemére. A Pakisztán északnyugati részéből származó 20 éves aktivista, aki szűkebb hazájában kiskora óta kampányolt a lányok oktatáshoz való jogáért, később pedig világszerte a gyerekek hasonló jogaiért, azt írta: “olyan izgatott vagyok, hogy Oxfordba megyek. Gratulálok minden érettségizőnek, ez volt a legnehezebb év. Mindenkinek a legjobbakat a jövőre!”.

Malala Juszafzai az után került Nagy-Britanniába, hogy a pakisztáni tálibok fejbe lőtték, amiért szembeszegült a lányok oktatásáról hirdetett nézeteikkel. Sebesülése után a lányt Angliába szállították gyógykezelésre. Csodával határos módon felépült, és végül a szigetországban maradt.

2014-ben, alig 17 évesen Nobel-békedíjjal tüntették ki a gyermekek jogainak védelmében folytatott harcáért, ezzel ő lett minden idők legfiatalabb Nobel-díjasa.

Noha csak júliusban múlt 20 éves, életéről könyv és film is született már. 2013-ban megjelent memoárja világszerte milliós példányszámban kelt el, és beszédeiért is komoly összegeket kap. Az összegyűlt pénzt jótékony célokra fordítja, alapítványa mellett oktatással foglalkozó szervezeteket támogat.

Idén áprilisban António Guterres ENSZ-főtitkár a béke küldöttévé nevezte ki a Nobel-békedíjas pakisztáni diáklányt, ő a legfiatalabb, akit valaha is megbíztak az ENSZ erkölcsi tekintélyt igénylő feladatával.