Már az új iskolában kezdődik Geszten a tanév

 

A Tisza-kastély helyett egy új, zöldmezős beruházásként épülő iskolaépületben kezdődhet meg a tanítás ősszel a Békés megyei Geszten. Azt követően indulhat a kastély felújítása.

Jelenleg az új iskolaépület befejező szakipari munkái zajlanak, a fejlesztés az ütemterv szerint halad – válaszolta a beruházó Nemzeti Sportközpontok írásban az MTI megkeresésére.

Mostanáig a Tisza-kastélyban működött az Arany János Általános Iskola, az új épület alapkövét tavaly november 24-én tették le.

A geszti Tisza-kastély 2013. augusztus 2-án. A geszti Tisza-kastély, amely jelenleg iskolaként működik, felújításával kapcsolatos feladatokról, köztük a Tisza-család kriptájának és a környékbeli utak felújításáról határozott a kormány július végi ülésén. MTI Fotó: Rosta Tibor

A geszti Tisza-kastély 2013. augusztus 2-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

A Nemzeti Sportközpontok közölte: az új iskolaépület 2600 négyzetméteres lesz, abban nyolc osztálytermet, egy könyvtárszobát, egy fejlesztőszobát, tornatermet és aulát, továbbá szertárakat, igazgatási és tanári helyiségeket, vizesblokkokat, öltözőket, orvosi szobát, portát, stúdiót, karbantartó-, valamint gépészeti helyiségeket alakítanak ki. A technika szaktanteremben kisméretű háztartási tankonyhát rendeznek be, ahol a diákok a technológiai folyamatokat ismerhetik meg. Az épület akadálymentes lesz – tették hozzá.

A kivitelezéssel párhuzamosan az iskola működéséhez szükséges informatikai eszközök, sporteszközök, valamint berendezések és bútorok beszerzése is folyamatban van – írták. A beruházásra a kormány 800 millió forintot biztosított.

Fábián Zsuzsanna (független) polgármester az MTI-nek elmondta: a kivitelezőnek július végéig kell bejeznie a munkálatokat, és mivel a beruházás kiemeltté lett nyilvánítva, a használatbavételi eljárás is gyorsítva zajlik le. Így reményei szerint nem lesz gond azzal, hogy az új tanévet már az új épületben kezdjék meg a diákok.

Az önkormányzat saját forrásból – több mint negyedmilliárd forintból – épít egy új óvodát és egy új közkonyhát is, amelyek eddig szintén a kastélyban működtek. Ezzel kapcsolatban a településvezető elmondta: a hónap végére azzal is el kell készülnie a kivitelezőnek.

A használatbavételi engedélyt augusztusban megkaphatják, így az óvoda is az új helyen kezdheti meg a működését szeptemberben. Azt Fábián Zsuzsanna elképzelhetőnek nevezte, hogy a konyha a működési engedélyt – lévén az egy hosszabb folyamat – csak az ősszel kapja meg. Ettől szerinte a kastélyban nyáron is zajló kutatómunka zavartalanul folytatódhat, ugyanis a jelenlegi konyha egy másik, nem a Tisza család idejében épült épületben működik.

A geszti Tisza-kastély a Nemzeti Kastélyprogram része. A Miniszterelnökség sajtóirodáján az MTI-vel azt közölték, hogy az építési engedélyezési tervek elkészítése már elindult, jelenleg az előkészítési munkálatok folynak: levéltári kutatások zajlanak az építéstörténetről, készülnek a kő-, fa-, fém- és festőrestaurátori dokumentációk, valamint lesz falszövetkutatás is. Utóbbi a rezidencia építéstörténetét hivatott feltárni, de addig nem lehetett elvégezni, amíg az iskola az épületben működött.

A felújítás legkésőbb 2018-ban kezdődik, a Magyarországi Református Egyház 2019-ben veheti birtokba a kastélyt. Az épület az egyház oktatási és képzési központja lesz majd, továbbá a nagyközönség számára nyitott látogatóközpont is létesül, amely a kastély és a Tisza család történetét mutatja be 21. századi eszközökkel, élményszerű formában. Kávézó, ajándékbolt és turisztikai információs pont is a turisták rendelkezésére áll majd – közölte a Miniszterelnökség. A kormány döntése értelmében a felújításra idén 100 millió, jövőre 2,1 milliárd, 2019-ben 200 millió forint áll rendelkezésre. Kormányhatározatban döntöttek arról is, hogy 2020 és 2024 között évente legfeljebb 160 millió forinttal járulnak hozzá a református egyház által ellátni kívánt feladatokhoz.