58-ra emelkedett a londoni tűzvészben elhunytak száma

 

A brit rendőrség szombaton közölte, hogy jelenleg 58-ra teszi azoknak az embereknek a számát, akik valószínűleg odavesztek a londoni Grenfell Towerben pusztító szerdai tűzvészben.

“Sajnálatosan ez ideig 58 emberről van tudomásunk, akik a tűzvész éjszakáján a Grenfell Towerben tartózkodtak és eltűntek, és sajnos ezért azt kell feltételeznem róluk, hogy nem élnek” – közölte Stuart Cundy, a Scotland Yard területileg illetékes parancsnoka, aki a rendőrségi vizsgálatot vezeti. Hozzátette, hogy a veszteségadat változhat.

A rendőrség korábban 30-ra tette a halottak számát.

Jelentések szerint 400-600 ember lakott a 24 emeletes toronyház lakásaiban. A lángok villámgyorsan átterjedtek a magasház egészére. A tűzoltóknak több tucat embert sikerült kimenteniük az égő épületből, másoknak önerőből menekültek ki onnan. Szombaton még 19 sérültet ápoltak különböző londoni kórházakban, tízen közülük válságos állapotban vannak az NHS brit állami egészségügyi hatóság közlése szerint.

London, 2017. június 17. Stuart Cundy, a Scotland Yard területileg illetékes parancsnoka, aki a 24 szintes nyugat-londoni Grenfell Tower toronyházat (a háttérben) elpusztító tűz rendőrségi vizsgálatát vezeti, sajtóértekezletet tart Londonban 2017. június 17-én. A brit rendőrség szerint a június 14-i katasztrófában legalább 58 ember vesztette életét. (MTI/AP/Victoria Jones)

A kormányfő gondoskodni akar, hogy minden lehetőt megtegyenek az érintettek támogatására

Theresa May miniszterelnök, akit heves bírálatok értek a katasztrófa kezelése miatt, szombaton rendkívüli kormányülést hívott össze. A kormányfő gondoskodni akar arról, hogy “minden lehetőt megtegyenek a katasztrófa érintettjeinek támogatására” – mondta egy kormányszóvivő.

A nap folyamán May Downing Street-i hivatalában fogadta a katasztrófa érintettjeit és önkéntes segítőkkel is találkozott.

Közben a Downing Street bejárata tüntettek a miniszterelnök ellen és Jeremy Corbin munkáspárti vezető mellett.

Bírálói a kormányfő szemére vetik, hogy késlekedve reagált a katasztrófára, a Grenfell Towernél tett csütörtöki látogatása során nem beszélt az életben maradt lakókkal, hogy az épület nem volt biztonságos, és az illetékesek nem tájékoztatták megfelelően azokat, akik elvesztették szeretteiket és otthonaikat, és nem nyújtottak nekik kellően gyors támogatást.

Theresa May ígéretet tett a nyilvános vizsgálat megindítására

A miniszterelnök még péntek este a BBC-nek adott tévéinterjúban 5 millió font (1,76 milliárd forint) segítséget ígért, közölte, hogy a kormány alaposan kivizsgálja a katasztrófát, és gondoskodni fog arról, hogy a hajléktalanná vált emberek három héten belül lakáshoz jussanak. A rendőrségi és tűzoltósági vizsgálat mellett nyilvános vizsgálat megindítására is ígéretet tett.

May pénteken a Greenfell Tower volt lakóival tartott találkozója után erős rendőrségi biztosítás mellett, sietve távozott a helyszínről, miközben tüntettek ellene, és azt kiáltották feléje, hogy “Szégyelld magad!”. Péntek délután tüntetők hatoltak be a londoni Kensington and Chelsea kerület tanácsának épületébe, tiltakozva amiatt, hogy a tűzvész károsultjai nem kaptak biztosítékokat lakhatásuk megoldására.

London, 2017. június 15. Egy tűzoltó a nyugat-londoni Grenfell Tower toronyházban keletkezett tűzvész oltása közben 2017. június 14-én. A huszonhét emeletes lakóházban történt katasztrófa következtében a hatóságok tájékoztatása szerint legkevesebb tizenkét ember vesztette. (MTI/EPA/Andy Rain)

Gyász és harag – tüntettek a túlélők, és az áldozatok hozzátartozói

Négy nappal a katasztrófa után a gyász mellett egyre többször jelenik meg a harag. Szombaton ismét demonstrációk voltak Londonban. Az eredetileg kormányellenes tüntetéshez csatlakoztak a tűzvészben érintettek és támogatóik, akik szerint a kerületi illetékesek nem segítenek nekik.

Péntek délután a dühös érintettek az önkormányzat egyik épületébe is behatoltak. Az emberek szerint sok túlélő már napok óta a földön alszik, és eközben a helyhatóság – szerintük – alig foglalkozik a károsultakkal. A helyiek szerint az illetékesek nem vették komolyan panaszaikat, pedig az elmúlt években többször jelezték, hogy ne működnek a tűzjelző készülékek.

Sajtóértesülések szerint a Grenfell-tornyot 2015-ben olyan burkolattal újították fel, ami kevéssé tűzálló. Az Önkormányzati Minisztérium pedig azt közölte, hogy a szabályok szerint a 18 méternél magasabb épületeknél nem is használhattak volna ilyen anyagot. Azt azonban majd csak a vizsgálatok döntik el, hogy ez is hozzájárult-e a tűz gyors terjedéséhez.

London, 2017. június 17. Egy asszony sír a nyugat-londoni Grenfell Tower toronyház kiégett épülete közelében 2017. június 17-én, három nappal a huszonnégy emeletes lakóházban kitört tűzvész után. A hatóságok tájékoztatása szerint legalább harminc ember vesztette életét a június 14-i katasztrófában, de ez a szám bizonyosan emelkedni fog, mivel még mindig vannak holttestek az épületben. (MTI/EPA/Andy Rain)

Hárommillió font gyűlt össze a károsultaknak

A toronytűz eközben egybekovácsolta a londoniakat, a tragédia óta folyamatosan viszik a segélyeket a befogadóközpontokra, ahol a leégett házban lakókat ideiglenesen elszállásolták. Az üzenőfalakon és a közösségi oldalakon is érkeznek a felajánlások. Eddig mintegy hárommillió font, azaz több egymilliárd forint gyűlt össze az adakozásból.

Közben a tűzoltók keresőkutyákkal vizsgálják át a kiégett toronyházat, az áldozatok számáról továbbra sincsenek pontosan adatok. A kórházban ápolt 19 súlyos sérült közül 10-en még mindig kritikus állapotban vannak.