Fehér nanduk keltek ki a Nyíregyházi Állatparkban

A tojásokból 36 nap után bújtak ki a fészekhagyó nandu fiókák, akik jelenleg a madárházban nevelkednek.

Ha elérik az egyméteres magasságot, csatlakozni fognak az ivarérett állatok csapatához – mondta el Révészné Petró Zsuzsa, a park osztályvezetője.

Hozzátette, mivel az állatparkban élő két nandu tojó más-más időben rakta le tojásait, a két héttel korábban kikelt fióka egyelőre magasabb mint a másik két csibe, de hamarosan mindannyian körülbelül 170 centiméter magasak és 25 kilogramm körüli súlyúak lesznek.

Az utódok kezdetben főleg rovarokkal táplálkoztak, de most már a szülőkhöz hasonlóan elkezdték csipegetni a zöld leveleket is – mondta a szóvivő.

A nanduk (Rhea americana) Dél-Amerikában Bolívia, Uruguay, Paraguay, Brazília és Argentína nyílt füves térségeinek lakói.

Fehér nanduk (Fotó: Nyíregyházi Állatpark)

Fehér nanduk (Fotó: Nyíregyházi Állatpark)

Első pillantásra olyan, mintha kis struccok lennének, de alkatuk lényegesen karcsúbb.

A vad szürkésbarnás színezet mellett kitenyésztettek fehér tollazatú állatokat, ilyen színűek a nyíregyházi nanduk is.

A dél-amerikai futómadaraknak rendkívül jó a látásuk és a hallásuk.

Éberségük miatt gyakran csatlakoznak hozzájuk a természetben szarvascsapatok. Erőteljes lábukon gyorsan, óránként akár 60 kilométeres sebességgel tudnak futni.

Az őslakosok húsukat és tollukat használják fel, de a juhtenyésztő farmerek is kedvelik őket, mert megeszik a bogáncshoz hasonló gyomnövényeket, amelyek így a nem ragadnak bele a legelőkön a birkák gyapjába.

A nanduk párzási időszaka könnyen felismerhető, hiszen a kakasok jellegzetes táncukkal, imponáló magatartásukkal, kiterjesztett szárnyaikkal hívják fel magukra a tojók figyelmét, és a dürrögés időszakában a betolakodókkal is igen agresszívan viselkednek.

A párosodást követően a kakas földbe vájt mélyedést készített, melyet növényi anyagokkal bélelt ki. Ebbe a védett fészekbe rakták le a tyúkok a tojásokat, melyeket a kakas költött ki.