Kormányellenes tüntetéseket tartottak országszerte

A civilek által ellenzéki pártok támogatásával szervezett demonstrációkon felszólalók a "kormányzati szinten jelentkező korrupció ellen" emelték fel szavukat.

A felszólalók között volt Lattmann Tamás jogász, a 19 "kormánybontó" népszavazási kezdeményezés egyik elindítója.

A jogász az elmúlt hónap egyik legkomolyabb eredményeként értékelte, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hitelesítette azt a kezdeményezésüket, mellyel azt akarják elérni, hogy ne csak a politikusok vagyonnyilatkozata legyen nyilvános, hanem a velük egy háztartásban élő családtagjaiké is.

Utalt arra is, hogy az NVB által elutasított kezdeményezéseikkel a Kúriához fordultak, és reményét fejezte ki, hogy a legfőbb bírói fórum kedvező döntése esetén azokban is népszavazást tudnak majd tartani.Azt is mondta, hogy az NVB minden állítását és érvét tételesen cáfolták minden egyes elutasított kérdés esetében.

Lattmann Tamás kritikával illette Polt Péter legfőbb ügyészt, aki szavai szerint inkább közép-ázsiai diktatúrákkal való együttműködési megállapodásokat dolgoz ki, ahelyett, hogy az európai uniós források szabályos felhasználására ügyelne.

Résztvevők a civilek és ellenzéki pártok „A korrupció kormánya ellen” címmel meghirdetett tüntetésén Budapesten, az Eiffel Palace irodaház előtt 2015. április 19-én. MTI Fotó: Kovács Tamás



A Bajcsy-Zsilinszky út és a Stollár Béla utca sarkán lévő Eiffel Palace irodaház előtt kezdődött demonstráción úgy fogalmazott, hogy a ,,hallgatásra, a gyáva megalkuvásra, a csendes tűrésre építkező rendszer falai már repedeznek, és előbb-utóbb együttes erővel le tudjuk bontani azokat".

A többezres tömegben több ellenzéki párt zászlóit és tábláit lehetett látni, köztük az Együtt, a DK, a MoMa és a Szolidaritás jelképeit. A demonstrálók ezt követően átvonultak a Hold és a Bank utca sarkán felállított színpadhoz, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elé.

Az MNB épülete előtt Kozák Márton újságíró úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor rendszerét, amelynek a jelszava ,,előbb a zseb, aztán a zseb és megint a zseb", már nem kell leleplezni, mert mindenki ismeri. Felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszer működésének egyik legfontosabb alapja a szabad sajtó ellehetetlenítése, ugyanis ahhoz, hogy ,,kilophassák a szemünket, el kell venni a látásunkat". Ezért csinált Orbán Viktor magának hírtelevíziót, és ezért tesznek meg mindent a médiafelületek megszerzéséért - mondta a szónok. Végül a Jobbik erősödésére utalva arra figyelmeztetett: egyre növekszik azok tábora, akik az ördögöt Belzebubbal akarják leváltani.

Marek Bertram egyetemi hallgató szerint ma Magyarországon ,,exlex kormányzás zajlik", mert aki a Fideszhez közel helyezkedik el, az a törvények felett áll. ,,A kormányzás nem áll másból, mint az uniós források megcsapolásából" - fűzte hozzá, azzal együtt, hogy a Fidesz már a saját törvényeit sem tartja be. ,,Vagyis ez a kormány nemcsak erkölcsileg, de politikailag is megbukott" - fogalmazott a szónok.

A demonstráció résztvevői nemzeti színű és uniós zászlókat lobogtattak, és olyan jelszavakat skandáltak, mint például ,,tolvaj Fidesz", ,,elég volt a Fideszből", ,,oligarchák, rablók". A magukkal hozott transzparenseken azt lehetett olvasni, hogy ,,A korrupció kormánya ellen", ,,Hazugságok helyett őszinte szembenézést".
A vonulás idejére lezárták a Bajcsy-Zsilinszky út Deák tér felé vezető oldalát.

Miskolc

A miskolci tüntetésen több résztvevő a kezében tartott A/4-es papírlapokon fejezte ki álláspontját, egyebek mellett ,,Mi vagyunk a többség, mi vagyunk a nép" felirattal. Gréczy Zsolt, a DK szóvivője beszédében azt mondta ,,ezek közönséges tolvajok. (...) Ellopják a pénzünket, ellopják a nemzeti érzelmeinket, ellopják a hitünket, és ellopják a jövőnket". Véleménye szerint viszont eljön az az idő - ,,talán korábban is, mint gondolnánk" -, amikor a kétharmados kormánytöbbség már nemcsak visszafogy, hanem vége lesz. Azt mondta, hogy a DK előrehozott választást akar, ,,nem várhatja el ettől az országtól, hogy még három évig ebben a rettenetben éljen". Jövő tavaszra elkészítik saját programjukat, amely kiutat mutat az országnak. Ez az összes ellenzéki párt és a civilek ügye - tette hozzá.

Győr

Győrben Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke azt mondta, nem beszélni kell az együttműködésről, hanem cselekedni, hogy a 2018-as választásra az ellenzéki pártok olyan szövetséget alkossanak, amellyel le lehet győzni a Fideszt. A Bécsi kapu téren összegyűlt mintegy százötven ember előtt példaként hozta fel, hogy hétfőn elindult a nyomozás Budapest V. kerületében, miután párttársa, Juhász Péter, tényfeltáró nyomozásba kezdett az ingatlanok ügyében és az ügyészség ,,kiokosította a rendőrséget, hogy mit mulasztottak el a nyomozásnál". A politikus azt mondta: bízik abban, hogy még ebben a ciklusban börtönbe kerül Rogán Antal és Habony Árpád.

Pécs

Pécsen Gulyás Balázs, az internetadó elleni tüntetés budapesti szervezője az Ellenállás Sziget Civil Tömörülés rendezvényén összegyűlt mintegy háromszáz ember előtt azt hangsúlyozta: "véget kell vetni a családi összefogás néven futó lopásnak", és el kell érni azt is, hogy ne épülhessen az adófizetők pénzéből, 1700 milliárd forintból nagy radioaktivitású hulladéktároló a Baranya megyei Boda közelében.

Hadházy Ákos, az LMP antikorrupciós szakszóvivője közölte, hogy a korrupció nem szüntethető meg, de a megfelelő jogszabályok megalkotásával törekedni kell a csökkentésére, Kerék-Bárczy Szabolcs, a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja pedig reményét fejezte ki, hogy jövőre előrehozott választással ki lehet kényszeríteni az Orbán-kormány távozását.

Debrecen

Debrecenben a városháza mellett mintegy kétszázan vettek részt a "korrupt kormány elleni" tüntetésen. "Darabokban börtönben ülne az összes fideszes, ha jogállam lenne Magyarországon " - hangoztatta az MSZP, a DK, az Együtt, a PM és a Szolidaritás közös demonstrációján Juhász Péter, az Együtt - A korszakváltók pártja alelnöke. "Debrecen a Fidesz-korrupció mintavárosa" jelentette ki a megmozduláson Varga Zoltán, a DK országos elnökségének tagja, debreceni elnöke.

Békéscsaba

Békéscsabán körülbelül száz ember előtt az ellenzéki pártok képviselői az állami szintre emelt korrupció, a növekvő szegénység és a közpénzek lenyúlása, valamint a helyi korrupciógyanús ügyek ellen emelték fel a hangjukat. Nagy-Huszein Tibor, a DK alelnöke a Questor-botrányról beszélt, az Országgyűlés feloszlatását és új választások kiírását követelte, továbbá szorgalmazta egy európai uniós ügyészség létrehozását, amely szavai szerint gátat szabhatna az ,,ország lelkét romboló korrupciónak".

Tatabánya

Tatabányán a korrupció helyi példájának nevezte Lusztig Péter, a DK választókerületi elnöke, hogy a labdarúgó-stadionban az Orbán Viktor veje által létrehozott konzorcium fejlesztheti a világítást. "Az NB III-ban szereplő focisták pályáján 250 millió forintot költenek a beruházásra. A konzorcium egyik tagja pedig a csapat szponzora" - mondta a szónok közel ötven ember előtt a városközpontban tartott demonstráción.

Székesfehérvár

Székesfehérváron mintegy 100-120 résztvevő előtt Földi Judit a DK székesfehérvári elnöke hangsúlyozta: a Fidesz-kormány a demokrácia lebontását arra használja, hogy kifossza az országot és nyomorba döntse a népet. Úgy vélte, ebből az országot kigyógyítani a valódi ok megszüntetésével, vagyis a Fidesz hatalmának megszüntetésével lehet. Márton Roland, az MSZP alelnöke kiemelte: a korrupció nem egy jelenség, hanem államforma lett, amit a Fidesz-kormány tett azzá.

Szekszárd

Szekszárdon mintegy 50-en vettek részt a korrupcióellenes tüntetésen, amelyen az Együtt, a PM, és az MSZP Tolna megyei politikusai szólaltak fel. Zaják Rita (PM) szekszárdi önkormányzati képviselő kijelentette: páratlan az Orbán-rezsimben tapasztalható korrupció mértéke. Képviselőtársa, Rácz Zoltán (MSZP) arról beszélt, hogy a tolnai megyeszékhelyen a beruházásokra helyi vállalkozások azért nem pályáznak, mert félnek.

Kecskemét

Kecskeméten mintegy 100-120-an vettek részt az ellenzéki pártok demonstrációján, amelyet a főtéren álló Kossuth-szobor mellett tartottak. A főszónok Szelényi Zsuzsa, az Együtt országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy a ,,tolvaj Orbán-kormány" tönkreteszi az országot. Arra kérte a megjelenteket, hogy figyeljenek a környezetükben folyó, a kormányzati intézkedésekhez köthető, szavai szerint törvénytelenségekre, és értesítsék az ellenzéki pártokat.

Nyíregyháza

Nyíregyházán mintegy másfélszázan gyűltek össze a Kossuth téren, ahol "Elég volt a rablásból!" és "Fidesz maffia" feliratú transzparenseket tartottak a magasba. Szabó Szabolcs független országgyűlési képviselő felszólalásában elmondta, a magyar államot teljesen átszövi a korrupció, az ezért felelős kormány ezt nemhogy titkolná, hanem az emberek szeme láttára lopja el az állami vagyont. A tüntetésen felszólaltak a szervező Együtt, a DK, a Magyar Liberális Párt és az MSZP szónokai, majd a demonstrálók átvonultak a Quaestor irodája elé, ahol a véleményüket tartalmazó papírlapokat ragasztottak az épület ablakaira.

Szombathely

Szombathelyen fél órán át tartott a baloldali ellenzéki pártok kormány- és a korrupcióellenes demonstrációja, a főtér városháza előtti részét negyedrészt sem töltötték meg, egy szervező becslése szerint 60-an voltak. Néhányan DK-s papírzászlókat lobogtattak, egy férfi az Európai Unió zászlaját lengette, egy másik pedig Szolidaritás feliratú zászlót tartott a kezében. A szónokok a DK szombathelyi szervezetének elnökségi tagjai voltak, akik a kormány intézkedéseit és a korrupciót ostorozták.

Szolnok

Szolnokon Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese a Kossuth téren megjelent mintegy száz ember előtt azt mondta: minden közéleti szereplőt alá kell vetni vagyonosodási vizsgálatnak. A jelenlegi kormányzásnak van valós baloldali alternatívája, míg a Jobbik hatalomra kerülése Európai Unión kívüli létet jelentene az országnak- tette hozzá. "Orbán elvette többek között a magyar emberektől a demokráciát, a magánnyugdíj-vagyont, a földműves családoktól a földet, a diákoktól a továbbtanulás lehetőségét"- mondta beszédében, amelyet egy-egy tüntető bekiabálása kísért.

Eger

Egerben mintegy száz érdeklődő előtt követelték az "állami szintre emelt korrupció" felszámolását az Együtt, a DK és az MSZP szónokai. A felszólalók egyebek mellett a trafik- és földmutyit, Paks II-t, a brókerbotrányokat és az áfacsalásokat is felemlegették. Elhangzott: naponta derül fény újabb és újabb botrányokra a kormány háza táján.

Szeged

Szegeden egy-egy korrupciós történetet elmesélő szórólapot ragasztottak a tiltakozók a szegedi Fidesz-iroda bejáratához. Az Együtt, az MSZP, a DK és a PM helyi vezetői mintegy kétszáz ember előtt arról beszéltek, ma Magyarországon a korrupció az élet szinte minden területén megjelenik. Nagy Sándor (Együtt) városfejlesztési alpolgármester azt mondta, a Fidesz a korrupciót az állam szintjére emelte, ehhez a törvényeket úgy módosította, az állami szerveket úgy alakította át, a fontos pozíciókba úgy ültette be a saját embereit, hogy minden egy célt szolgáljon: a haverok és a családtagok üzletét.

Kaposvár

Kaposváron a Questor-károsultak szószólójaként Herner Endre a közel száz résztvevő előtt mondott beszédében egyrészt megnyugtatónak nevezte, hogy törvényi garanciát kaptak arra, hogy megkapják a pénzüket, másrészt azonban kételyeinek adott hangot, mondván: ilyen előzmények után vajon hol lehet biztonságban a megtakarításuk. A károsultak képviselője szerint az ellenőrzés hiánya vezetett oda, hogy a betétesek pénze veszélybe került. A tüntetésen az Együtt, a DK és az MSZP képviselője mondott még beszédet.