Obama: áttörés az atomipari megállapodás végrehajtásáról szóló tárgyalásokon

Áttörés történt vasárnap Újdelhiben az amerikai-indiai csúcstalálkozón a kétoldalú atomenergia-ipari együttműködésről szóló megállapodás végrehajtásáról, amiről idestova hat éve vitázik a két ország.

Barack Obama amerikai elnök Narendra Modi indiai miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után jelentette be, hogy áttörés történt a vitás kérdések rendezésében. Modi pedig azt mondta, hogy a két ország az egyezmény aláírása után hat évvel áttér a megállapodás megvalósítására az indiai törvényekkel és nemzetközi jogi kötelezettségekkel összhangban.

A két ország 2008-ban kötött megállapodást a nukleáris energia békés célú hasznosításáról, de a különféle nézeteltérések miatt az egyezmény alkalmazása mindeddig váratott magára. Újdelhi azt kifogásolta, hogy az Egyesült Államok ragaszkodott az Indiának eladott nukleáris fűtőanyag nyomon követéséhez, míg az amerikai cégek azért tartózkodtak eddig az indiai befektetésektől, mert a dél-ázsiai ország törvényei szerint egy atomerőmű-baleset esetén súlyos felelősség terhelte volna a gyártókat.

Azt a két vezető nem közölte, hogy pontosan milyen megoldást találtak a nézeteltérésekre, de azt elmondták, hogy ennek életbe lépéséhez nem lesz szükség további törvényhozási aktusra egyik országban sem.

India a közeljövőben rengeteg atomerőművet tervez építeni, mivel a világ második legnépesebb országa súlyos energiahiánytól szenved. Decemberben Vlagyimir Putyin orosz elnök látogatása során arról állapodott meg Moszkva és Újdelhi, hogy orosz cégek a jövőben mintegy 20 atomreaktort építenek majd az országban. Megfigyelők szerint ez az üzlet is hatással lehetett a mostani megállapodásra, mivel az amerikai cégek már hosszú ideje szeretnék kiaknázni az indiai piac rejtette lehetőségeket.

Beszámolók szerint Modi és Obama találkozója általában véve is jó hangulatban telt, és erről számolt be a két politikus is. "Barack és én szoros kapcsolatot, barátságot alakítottunk ki. Nevetünk és viccelődünk telefonbeszélgetéseink alatt is. Azzal, hogy Barack és én közelebb kerültünk egymáshoz, Washington és Újdelhi is közelebb került egymáshoz" - mondta az indiai kormányfő.

Modinak korábban már csak azért sem volt felhőtlen a viszonya Washingtonnal, mert egy 2002-es, az akkor általa vezetett Gudzsarát szövetségi államban muszlimok ellen elkövetett vérengzés kapcsán nem engedték be az Egyesült Államokba.

Ugyanakkor Obama vasárnap úgy fogalmazott, hogy Modi tavalyi "megválasztása és az amerikai-indiai kapcsolatok melletti erős személyes elkötelezettsége lehetőséget teremt" a kereskedelem, a biztonságpolitika és klímaváltozás terén való további együttműködésre.

Barack Obama hétfőn az indiai köztársaság napi ünnepségek díszvendége lesz, és ő lesz az első amerikai elnök, aki részt vesz az ország demokratikus alkotmányának elfogadásáról megemlékező nemzeti ünnepen.

Obama az első amerikai elnök, aki hivatali ideje alatt kétszer is ellátogatott Indiába.