Csalás miatt tüntetett a parlamentből kieső Szabadság párt Ukrajnában

Tüntetést tartott Kijevben, az ukrán központi választási bizottság épülete előtt csütörtökön a nacionalista Szabadság párt néhány száz aktivistája, azt hangoztatva, hogy a párttól szavazatokat csaltak el a múlt vasárnap megrendezett parlamenti választásokon. A bizottság elnöke ígéretet tett a párt kifogásainak kivizsgálására.

A nacionalista párt a 2012-es választásokon jutott be először az ukrán törvényhozásba, s a Majdan-tüntetéseket követő idei februári hatalomváltás után tagja lett az új kormánykoalíciónak. Most azonban a szavazatok több mint 99 százalékának összeszámlálása után úgy tűnik, hogy a párt nem tudta "átlépni" a parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt, a vasárnap leadott pártlistás szavazatoknak csupán 4,7 százalékát kapta meg.

A központi választási bizottság elnöke a tüntetőknek ígéretet tett arra, hogy november 10-ig, vagyis az eredmény hivatalos kihirdetéséig újravizsgálják azokat a szavazatszámlálási jegyzőkönyveket, amelyeket a Szabadság párt szerint meghamisítottak. Pontosabban összevetik a párt által benyújtott jegyzőkönyv-másolatokat a szavazókörzetekből beérkezett eredetiekkel.

Amennyiben valóban csalás történt, a jegyzőkönyveket megsemmisítik és újraszámolják a szavazatokat.

A Szabadság párt szerint az ország keleti részében, Donyeck és Luhanszk megyék egyes körzeteiben hamis szavazatokkal növelték meg mesterségesen a részvételi arányt.

Oleh Tyahnibok pártelnök a demonstráción összegyűltekhez szólva kijelentette, hogy ha szükséges, bírósághoz fordulnak a választási eredmény felülvizsgálata érdekében. Ezt egyébként a hivatalos eredményhirdetés után tehetik meg.
Emlékeztetett arra, hogy minden exit poll biztos bejutási esélyt jósolt a Szabadság pártnak, sőt magasabb támogatottságot, mint a jelenleg utolsó "befutó" helyen - 5,68 százalékon - álló, Julija Timosenko vezette Haza pártnak.

Véleménye szerint a pártot nem most a választásokkor, hanem már korábban, rögtön az európai integrációt és hatalomváltást követelő Majdan-tüntetések után kezdték visszaszorítani. Azt azonban, hogy kik, nem mondta ki. Megjegyezte viszont, hogy ezek után a Szabadság pártnak nem feltétlenül kell tartania magát az eddigi koalíciós partnereivel - a kormányfő és az államfő mögött álló erőkkel - kötött megállapodásaihoz.

A pártvezér ugyanakkor orosz befolyást is feltételez pártja rossz választási eredménye mögött. "A Kremlnek és Putyinnak nem előnyös az, ha a Szabadság párt benn van az ukrán parlamentben. Moszkvának jobb, ha liberális irányultságú frakciók vannak az ukrán törvényhozásban, mert velük megegyezhet, míg a Szabadság párttal nem" - vélekedett Tyahnibok.

Szavai szerint "sokan vannak olyanok, akik nem az ukránok, hanem az oligarchák érdekeit képviselőket akarnak látni a parlamentben". Hangsúlyozta, hogy pártja mindig őszintén képviselte az ország érdekeit, ezért "nem bukott meg, és soha nem is fog".