Ukrajna: eredménytelenül ért véget az összekötő csoport ülése

Konkrét eredmény nélkül ért véget hétfőn Minszkben az ukrajnai konfliktus békés lezárásának módjait kereső nemzetközi összekötő csoport ülése, ugyanakkor egyes hírek szerint a szeparatisták az általuk ellenőrzött területek "különleges státusának" elismeréséért cserében belemennének abba, hogy e területek Ukrajna részei maradjanak.

Az orosz hírügynökségek szerint a felek egyelőre csak írásos javaslataikat cserélték ki tanulmányozásra, s várhatóan pénteken ismét tárgyalóasztalhoz ülnek. "Átadtuk egymásnak a dokumentumokat és tanulmányozni fogjuk azokat" - idézte az Interfax Andrij Purgint, az egyoldalúan kikiáltott "donyecki népköztársaság" miniszterelnök-helyettesét, aki jelezte, hogy a tárgyalások várhatóan szeptember 5-én folytatódnak.

A fehérorosz kormány rezidenciáján zajló tárgyalásokon Ukrajnát Leonyid Kucsma volt elnök, Oroszországot Mihail Zurabov kijevi orosz nagykövet, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) a soros elnökségét ellátó Svájc diplomatája, Heidi Tagliavini, a kelet-ukrajnai szakadárokat pedig Andrij Purgin, az egyoldalúan kikiáltott "donyecki népköztársaság" miniszterelnök-helyettese, illetve Alekszij Karjakin, a "luhanszki népköztársaság" parlamenti elnöke képviseli.

Purgin úgy fogalmazott, hogy kijevi részről "nagyobb lélegzetű" javaslatok érkeztek, de ezekről nem közölt részleteket. Ily módon csak a szakadárok indítványai ismertek, amelyeket még az ülés kezdete előtt közzétették. Ezek között szerepel, hogy ismerjék el a két szakadár terület különleges státusát, az ukrán hadsereg vessen véget az ellenük folytatott hadműveletnek, tartsanak szabad választásokat, ismerjék el az orosz nyelv hivatalos státusát, részesítsék feltétel nélkül amnesztiában a felkelés részvevőit és az összes politikai foglyot, fegyveres egységeik kapjanak különleges státust.

Az ITAR-TASZSZ hírügynökség úgy idézte Purgint, mint aki pozitív módon értékeli a hétfői találkozót. A donyecki szakadár vezető szerint megegyezés született arról, hogy a továbbiakban Ukrajnát nem csupán egy "nyugdíjas magánember" fogja képviselni Leonyid Kucsma  személyében, hanem egy olyan ember is, aki benne van a mai ukrán államapparátusban, s aki valódi felhatalmazással rendelkezik a mai ukrán vezetés részéről. Purgin szerint ez azt jelenti, hogy a nemzetközi összekötő csoport ülése a továbbiakban "hivatalos jelleget ölt".

A BBC orosz nyelvű hírportálja azonban tudni véli, a szeparatisták a hétfői ülésre vitt dokumentumukban a konfliktus kitörése óta először jelezték készségüket, hogy az általuk ellenőrzött területek Ukrajnán belül maradhatnak, ha ezek a területek megkapnák a "különleges státust". "Abban az esetben, ha meglennének az említett törvényi garanciák - és az EU, valamint Oroszország is kezességet vállalna értük -, a népköztársaságok a maguk részéről szavatolnák, hogy minden erőfeszítésükkel elősegítsék a béke fenntartását, Ukrajna területe és az egész orosz-ukrán civilizációs tér gazdasági, kulturális és politikai egységének a megőrzését" - idéz a dokumentumból a BBC.

Purgin elmondta, hogy hétfőn egyik félnek sem sikerült sokat elérni az egyes részletkérdésekben. Úgy vélte, hogy a pénteken várható újabb ülésen viszont már terítékre kerülnek konkrét témák is, mint például a fogolycsere ügye vagy egy lehetséges tűzszünet feltételeit rögzítő megállapodás.